Gripten Sonra Diş Fırçanızı Muhakkak Değiştirin Yoksa

Protez Uzmanı İlker Arslan, gripten sonra diş fırçasını mutlaka değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 

Gripten Sonra Diş Fırçanızı Muhakkak Değiştirin Yoksa

Arslan; “Grip, mevsim dinlemeyen yazın ya da kışın fark etmeden görülen bir hastalıktır. Ve gripte ağız ve diş bakımı muhakkak önemlidir. Bu hastalıkta öncelikli olarak diş fırçanızın hijyenine ekstra dikkat etmek gerekir. 

Dentsudiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez Uzmanı İlker Arslan, sıcak havaların gripten koruyucu etkisi olduğu düşünülse de, yaz aylarında ateş, halsizlik, kas ağrıları ile gelen gribin çoğu zaman sebebi havalandırma ve klima olabileceğini söyleyerek, “Gripliyken ilaç ve takviyeler alırken, ellerimizi de sık sık sıvı sabun ile yıkamaya özen gösteriyoruz. 

Peki ya diş fırçamızın hijyenine aynı önemi veriyor muyuz Grip virüsü ağız yoluyla çok rahat bir şekilde bulaşan bir hastalıktır. 

Grip olduğunuzda ağzınıza soktuğunuz her şey tam olarak virüs taşımaktadır. Grip geçiren hastalarda grip süresince kullanılan diş fırçası üzerinde bu hastalığa sebep olan virüsler bol miktarda olur. 

Bakterilerden farklı olarak virüsler vücut dışında çok uzun süre canlılıklarını devam ettiren ve tekrar uygun ortam bulunduğunda hastalığa sebep olurlar. 

Bu sebeple grip olduğunuzda kullandığınız diş fırçasını hastalığı atlattıktan sonra yenisi ile değiştirmek, vücudunuzun nekahet döneminde tekrar yoğun şekilde virüslere maruz kalmasını engelleyecektir. 

Grip olduğunuz sürece kullandığınız diş macununu fırçanın üzerine sıkarken tüpün ağzının fırçaya değdirilmemesi de doğru bir davranış olacaktır. 

Protez Uzmanı İlker Arslan açıklamasında şöyle devam etti:

Ayrıca gripliyken bol bol tükettiğiniz portakal suyu veya ballı bitki çaylarından sonra eğer ağzınızı çalkalamaz, dişlerinizi fırçalamazsanız ; bu durum çürük başlangıcına veya diş eti hastalıklarına sebep olabilir. 

Her ne kadar bu dönemde diş etinizin hassaslaşması sebebi ile fırçalamak istemiyor olsanız da gripliyken hijyeninize iki katı özen göstermeniz gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER