'Hasta payı 2 kat arttı'

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Şemsettin Koç, son yıllarda hastaların cebinden sağlığa harcanan paranın 2 katından fazla artış gösterdiğini söyledi.

'Hasta payı 2 kat arttı'
Koç, Diyarbakır Tabip Odasında düzenlediği basın toplantısında, Bölge Tabip Odaları ve Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası öncülüğünde TTB ve SES Genel Merkezi'nin desteği ile 27 Şubat 2011 tarihinde, Diyarbakır'da iyi hekimlik ve nitelikli sağlık hizmeti kapsamında, sağlıkta dönüşüm politikası, birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetleri sorunları, tam gün yasası, torba yasa, üçlü protokol ve anadilde sağlık hizmetlerine yönelik ''Bölge Sağlık Mitingi'' düzenleneceğini belirtti.

Türkiye'de İMF ve Dünya Bankası'nın perspektifleri doğrultusunda ''Sağlıkta Dönüşüm'' adı altında sağlığın ticari anlayış üzerinden şekillendiği bir süreç yaşandığını savunan Dr. Koç, sağlık çalışanları olarak, piyasalaşan bir sağlık sisteminin oyuncusu olmak istemediklerini, gelecek kaygısı duymadan, insanca yaşam sürdürebilecek bir ücret, adil bir çalışma düzeni ve saati talep ettiklerini belirtti.

''Son yıllarda hastaların cebinden sağlığa harcanan para 2 katından fazla artış göstermiştir. Sağlıkta dönüşüm politikalarının bir sonucu olarak, sağlık hizmetinde ciddi anlamda nitelik sorunu yaşanmaktadır'' diyen Koç, performansa dayalı ücretlendirme ile çalışma ortamında hekim-hasta diyalogunun bozulduğunu, ekip çalışması ve sosyal dayanışma ruhunun zedelendiğini ve etik olmayan uygulamaların yapılmasına sebep olan bir süreç başladığını savundu.


Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER