Hastaneler doldu taştı: Geçmeyen 3'lü virüs kuyruğu

Son zamanlarda acil servis ve poliklinikler solunum yolu hastalıklarına bağlı şikayetlerle doldu.

Hastaneler doldu taştı: Geçmeyen 3'lü virüs kuyruğu

Koronavirüsle beraber bu kış beta ve grip salgınıyla da mücadele edenler bir türlü 'geçmeyen' hastalıklara çare bulmak için hastanelere koştu.

Vatandaşlar kamu ve özel hastanelerde tedavi ve tanı alabilmek için eskiye nazaran uzun kuyruklar oluşturdu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği’nden Opr. Dr. Yusuf Şentürk, önemli uyarılarda bulundu.

'KIŞ MEVSİMİ VAKA SAYILARINI ARTTIRDI'

Eskiye nazaran daha uzun süren solunum yolu rahatsızlıklarının nedenini açıklayan Opr. Dr. Yusuf Şentürk, “Bu sene 3’lü bir salgınla karşı karşıyayız. Çok bilinmese de Kovid-19 yine pik düzeyinde. Bunun yanında grip ve beta enfeksiyonu da yoğun bir şekilde görülüyor. Bu da 3’lü bir salgına neden olmuştur. Kişiler virüslerin hepsini aynı anda kapamaz ama tekrar kapalı ortama geçiş yaptık. Kış mevsimi nedeniyle vaka sayıları arttı.

Bu sene beta ve grip salgını da artınca 3’ü bir arada görüldüğü için hastalıklar sanki ‘geçmiyor’ gibi düşünülmeye başlandı. Hastalar özellikle çocuklar Beta enfeksiyonuna yakalanıyor. Bağışıklık sistemi düşüyor. Peşinde gribe yakalanıyor belki arada Kovid-19 da geçiriyor. O nedenle de kapalı ortamda bu yıl da maske uygulamasının devam etmesi gerekirdi. Doğada milyonlarca virüs var. Saydığımız virüslerin haricinde nezle virüsleri de var. Bunlar insanlarda tekrarlayan enfeksiyonlara neden oluyor. Kişiler nezle virüsüne yakalandığı zaman başka virüslere de yakalanabiliyor. Gribin de kendi içinde çeşitleri var. Bunlar ardışık şekilde enfeksiyonlara neden olabiliyor. İnsanlar maske takmadığı için ardışık enfeksiyonlar meydana gelmekte ve sanki hiç iyileşmiyorlarmış gibi bir intiba oluşuyor” dedi.

'ANTİBİYOTİK TEDAVİYE GEREK YOK'

Özellikle beta virüsü sonrası gerekli tedavinin zamanın uygulanmaması durumunda çok sıkıntılı bir sürecin yaşanabilme ihtimalinden bahseden Opr. Dr. Şentürk, “Gripte semptomatik tedavi vermek lazım. Gribe antibiyotik tedavi vermeye gerek yok. Çok ağır vakalarda hekim bir antiviral önerebilir. Bunun yanında yatak istirahati, bol sıvı alınması, ateş düşürücü ilaçlarla hastalık tedavi edilir. Nezlede de aynı tedavi uygulanır. Betada ise mutlaka antibiyotik tedavisi verilmesi gerekir. Antibiyotik tedavisine de ilk 10 gün içerisinde başlamak gerekir. Aksi takdirde kalp, böbrek ve eklem tutulumu gibi hastayı sakat bırakıcı ya da ölüme neden olabilen bir süreç başlayabilir. O nedenle hastalara buna uygun tanımlanmış kriterler var. Laboratuvarlarda hızlı testler var. Kovid için de tanılar alınabiliyor. Onun tedavisinde hastanın durumuna göre tedavi yöntemi belirleniyor” diye konuştu.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER