İstanbul'da kızamık salgını mı?

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul'da gündeme gelen kızamık vakaları ile ilgili araştırma başlatıldığını açıkladı. Vakaların 1975-90 doğumlularda görüldüğüne dikkat çeken Akdağ, "Gerek duyulursa bu yaş grubu aşılanabilir" dedi.

İstanbul'da kızamık salgını mı?
Sağlık Bakanı İstanbul'da yeni bir kızamık salgını haberleri ile ilgili soruları yanıtladı.

Akdağ, İstanbul'da 24 kişide kızamık hastalığı görüldüğünün belirtilmesi ve ülkede salgın olup olmadığının sorulması üzerine, 13 Ocak'ta görülen ilk vakanın,
turistlere hizmet veren kuyumcuda çalışan bir kişi olduğunu söyledi.

Hastaların tümünün yurtdışı kaynaklı virüsten etkilendiğini ifade eden Akdağ, geçmişte ülkede binlerce kişiyi etkileyen kızamık salgınları olduğunu, gerçekleştirdikleri aşılama programı sayesinde 2006'dan beri vaka sayısının yok denecek kadar azaldığını bildirdi.

Akdağ, 2007-2010 yılları arasında 4 ile 7 kızamık vakası görüldüğünü, bunlara da dış kaynaklı virüslerin neden olduğunu belirterek, daha önce "Türkiye'de kızamığın elimine edildiği, Avrupa'dan bulaşma olur diye korkuyoruz" açıklaması yaptığını hatırlattı.

Son vakaların da bu tür vakalar olduğunu vurgulayan Akdağ, hastalığın 1975 ile 1990 doğumlular arasında görüldüğünü, 1990 sonrasında doğanlarda vakaya rastlanmadığını kaydetti.

Bakan Akdağ, bunun, bu yaş grubunda aşılama yapılmadığı anlamına geldiğini ifade ederek, konuyla ilgili bilim kurulunda tedbirlerin görüşüldüğünü, bu yaş grubundaki kişilerin aşılanıp aşılanmayacağının ele alındığını söyledi.

Bakan Akdağ, "Gerekirse 1975 ile 1990 arasında doğanları aşılayabiliriz" dedi.

Kızamık aşısının ilk dozunun bebekler 12 aylık olunca yapıldığını anımsatan Akdağ, bu yaş altındaki bebekler için risk oluşmaması amacıyla bölgelerde aile hekimlerinin uyarıldığını, gerekirse bu yerlerde 12. ayın altındaki bebeklere ilk doz aşının yapılabileceğini söyledi.

Akdağ, bir soru üzerine, "Şu anda bir kızamık salgını yok, ama oluşmaması için gerekli tedbirleri almak zorundayız" dedi.

11 yerde görüldü

İstanbul'da Bağcılar, Güngören, Bahçelievler'in de aralarında bulunduğu 11 yerde vakaların görüldüğünü söyleyen Akdağ, aile hekimleriyle irtibata geçilerek bu riskli bölgelerdeki 5 yaş altında aşılanmamış çocukların tespit edilerek aşılanmasını istediklerini bildirdi.


Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER