Kahve İçmek Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

ABD'de fareler üzerinde yapılan deneyde, günde dört fincan kahve içmenin, vücutta yağ depolanmasını kontrol altına alan genleri baskı altına alarak sağlıksız beslenenler kilo alışı azalabileceği gösterdi.

Kahve İçmek Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

ABD'de Illinois Üniversitesinde görevli araştırmacılar, fareler üzerinde yapılan deneyde, kafein, vücudun kanda aşırı yağ üretimini durdurduğunu ve yağ hücrelerini normalden daha az depolanmasını sağladığı belirlendi.

Neticeleri "The Journal of Function Foods" dergisinde yayımlanan çalışmada, bir grup fare, her gün dört fincan kahveye eşdeğer kafein tüketti, dört hafta boyunca yağ ve şeker oranı yüksek karbonhidrat ağırlıklı olarak beslendi.

Araştırmacılar farelere, Latin Amerika'da yaygın bir bitkisel içecek olan, fitokimyasallar, flavonoidler ile amino asitler içeren mate çayı verdi.

Mate çayı, 30 ve 300 miligram arasında (ortalama 95 miligram) kafein içeren bir fincan demlenmiş kahve ile karşılaştırıldığında, porsiyon başına 65 ila 130 miligram kafein içeriyor.

Hayvanlara ayrıca etkilerini karşılaştırmak için sentetik kafein ve kahveden elde edilen kafein de verildi.

Mate çayında kafein kahvedeki kafein ile benzer etkiye sahip olduğunu ve kaynağı ne olursa olsun, kafein, lipidlerin (yağ moleküllerinin) birikimini yüzde 20 ila 41 azalttığını tespit eden araştırmacılar, kafein tüketen farelerin vücutlarında yağ miktarı, tüketmeyenlerle karşılaştırıldığında "önemli ölçüde" farklı olduğunu gözlemledi.

Mate çayı ve kafein, obezite karşıtı unsurlar olarak kabul edilebilir

Çalışma sonunda, kafein tüketen fareler, tüketmeyenlerden yüzde 16 daha az kilo aldığı ve vücutlarında yüzde 22 daha az yağ depoladığı görüldü.

Kafein verilen farelerde "Fasn" geninin yüzde 31 ila 39 daha az aktif olduğu, bunun daha az şekerin yağa dönüştüğü anlamına geldiği aktarılan çalışmada, bu farelerde "Lpl" geninin de yüzde 51 ila 69 daha az aktif olduğu, bunun da oluşan yağ miktarını azalttığı tespit edildi.

Çalışmanın lideri Elvira Gonzalez de Mejia, "Bulgular göz önüne alındığında, mate çayı ve kafein, obezite karşıtı unsurlar olarak kabul edilebilir.

Gonzalez de Mejia, "Mate çayından ya da diğer kaynaklardan kafein tüketimi, yüksek yağ, yüksek şeker içeren beslenmenin vücut yapısı üzerindeki olumsuz etkisini, hem yağ dokusu hem de karaciğerdeki bazı enzimlerin modülasyonu sebebiyle hafifletti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER