Klima Kullanmak Sağlık Açısından Tehlikeli mi?

Uzmanlar, kirli klimanın oluşturmuş olduğu bakterilerin kemoterapi tedavisi görenler ile kronik böbrek ve akciğer rahatsızlığı olan hastalar için tehlike saçtığını söyleyerek, temizlenen klimanın ise faturalarda tasarruf sağladığını açıkladı. Uzmanlar ayrıca, otel ve hastane çalışanlarını da uyarılarda bulundu. 

Klima Kullanmak Sağlık Açısından Tehlikeli mi?

Yaz aylarında giderek çoğalan klima kullanımı hastalıkları da beraberinde getiriyor. İklim değişikliğinin etkisiyle yükselen sıcaklıklar evlerde ve iş yerlerinde klima kullanımının çoğalmasına sebep olurken, klimanın sağlığa etkisi ve doğru kullanımı hakkında uzmanlar uyarıda bulundu. 

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Bayiz, temizlenmeyen klimanın ürettiği bakteri ve küf mantarlarının solunum yoluyla insan vücudunda ciddi hastalıklara neden olabileceğini söyledi. 

Bazı bakterilerin ölüme bile sebep olabilir Bayiz, şeker ve kemoterapi tedavisi gören hastaların dikkat etmesi gerektiğini, hastane ve otel çalışanlarının ise risk grubunda olduğunu vurguladı. 

Otel ve hastane çalışanları risk altında

Klimanın üretmiş olduğu bakterilerin solunmasının hafif soğuk algınlığı ateş, halsizlik, baş ağrısı, grip gibi hastalıklardan ciddi solunumsal enfeksiyonlara kadar uzanan yelpazede hastalıklara neden olabileceğini anlatan Bayiz şunları söyledi: Bunların en ciddisi ve nadir görülen fakat öldürme potansiyeli olan lejyoner hastalığıdır. 

Lejyonella bakterisi enfeksiyondan sorumludur. Bu bakteri, klimaların filtre sistemlerinde, uygun nem ve ısıda çoğalıp buralardan ortam havasına dağılmaktadır. 

Salgınlar, sıklıkla otel ve hastanelerde olmakla birlikte, tek tek olaylar da bildirilmiştir. Büyük otel ile iş yerlerinde, havalandırma işçileri ve sağlık personeli riskli gruplar arasında. 

Bakteri alan kişinin vücut direnci de hastalığın oluşmasında önem taşır. Şeker, kemoterapi, kronik böbrek ve akciğer hastalarında bu oluşum daha yüksek oranlardadır.

Koma ve ölüme sebep olabilir

Hastalığın komaya ve ölüme sebep olabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Hülya Bayiz, “Bu hastalarda; akciğere ait şikayetler ön planda değildir. 

Yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, huzursuzluk ve ateş ön plandadır. Bunun yanı sıra, başlangıçta kuru öksürük, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi bulguları da yaygındır. Buna ek olarak konsantrasyon bozukluğu hatta koma bile olabilir. 

Kirli klima faturayı arttırıyor

Klimanın çalışma sıklığına bağlı olarak senede en az 1 defa filtresinin değiştirilmesi gerektiğini dikkat çeken BAU Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Canan Acar ise, klimaların filtre değişiminin yıl içerisinde mutlaka yapılması gerekiyor. 

Değişimin ihmal edilmesi durumunda kirlenen filtrenin klimada hava akışının azalmasına veya ünitede donma sorunlarına sebep olabileceğini dile getiren Acar, kir filtreli bir klimanın ise faturada yüzde 5 ile 15 arasında bir artışa sebep olabileceğini söyledi.

Filtreyi kimyasal ürünlerle temizlemeyin

Klima temizliği hakkında önerilerde bulunan Canan Acar, “Filtre değiştirmemek klimanın ömrünü kısaltır. Klima kapağını açtıktan sonra filtreleri görebilirsiniz. 

Kiri ve tozu tutan bu filtrelerdir. Filtreleri çıkardıktan sonra tozunu soğuk suyun altında akıtabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, filtre temizliğinde herhangi bir sabun ya da deterjan gibi kimyasal temizlik ürünleri kullanılmaması gerektiğidir. 

Bunun sebebi, deterjan veya sabun gibi ürünler filtre yüzeyine zarar verebilir ve klimanın üflediği hava aracılığıyla solunum yollarınıza karışabilir, sağlık açısından istenmeyen durumlara yol açabilir. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 21:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER