Kovid-19 Aşı Adayının 3. Aşama Klinik Denemeleri 9 Ülkede Başlayacak

Çok uluslu Amerika şirketi Johnson&Johnson'a bağlı Janssen şirketinin geliştirdiği Kovid-19 aşısının 3. aşama klinik denemelerinin 9 ülkede 30 bin gönüllüye uygulanacağı açıklandı.

Kovid-19 Aşı Adayının 3. Aşama Klinik Denemeleri 9 Ülkede Başlayacak

Konuya dair açıklama yapan Sağlık Ürünleri ve İlaçlar İspanyol Ajansı (AEMPS), Janssen şirketinin Kovid-19 aşı adayının 3. aşama klinik denemelerinin İspanya'da başlaması için izin verildiğini bildirdi.

AEMPS, bunun, Kovid-19 aşı adayları arasında 3. aşama klinik denemelerine İspanya'da verilen ilk izin olduğunu belirtti.

Söz konusu aşı adayının 3. aşama klinik denemelerinin İspanya dışında Belçika, Kolombiya, Fransa, Almanya, Filipinler, Güney Afrika, İngiltere ve Amerika'da gönüllüler üzerinde yapılacağı söylendi.

Katılımcılara iki doz olarak yapılacak aşı denemelerinin başarılı olması durumunda Janssen'ın, aşısının ticari üretimine başlayacağı ifade edildi.

Üçüncü aşama klinik denemeler kapsamında, aşının ilk aşamada Kovid-19'un sebep olduğu hastalıklara yakalanma riski en az olan gönüllülere uygulanacağı, sonraki aşamada ise yüksek riskli hastalıkları olan katılımcıların dahil edileceği belirtildi.

Ayrıca gönüllülerin yüzde 20'si 40 yaş altı, yüzde 30'u da 60 yaş üstü olacağı bilgisi paylaşıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER