Kovid-19 Tanısı Konulan Kişilerle Yakın Temaslıların Karantina Süresi 10 Gün Olarak Güncellendi

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemelerin, Türkiye tarafından anlık takibi yapılarak rehberlere entegre ediliyor.

Kovid-19 Tanısı Konulan Kişilerle Yakın Temaslıların Karantina Süresi 10 Gün Olarak Güncellendi

Bu kapsamda "Kovid-19 Rehberi - Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Ve Filyasyon" konulu rehberde bazı güncellemeler yapıldı.

Kovid-19 tanısı konulan kişilerle yakın temaslıların daha önce 14 gün olan karantina süresi 10 güne indirildi

Rehberde yer alan güncellemeler ise şöyle: 

"Yakın temaslılar 10 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın 10. günün sonunda biter ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam eder. 

Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, PCR test neticesine göre 7. gün sonunda karantina sonlandırılabilir. 

PCR testi, kapasitenin uygun olduğu durumlarda, en erken 5. günden sonra evde numune alınarak yapılabilir. PCR testi negatif çıkan ve semptom gelişmeyen kişilerde 7. gün sonunda karantina sonlandırılır. 

Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 7 günden önce sonlandırılamaz. Çalışanlar 8. günde işe geri dönüşleri sağlanabilir. Bu uygulama yüksek riskli kişilere (yaşlı bakımevleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar gibi toplu yaşam alanlar) bakım verilen alanlarda uygulanmaz bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam eder."

Rehberde ayrıca, "Pandemi döneminde hastalık yayılımının ve yakın temasın azaltılması için iş yerleri iyi havalandırması olan, 4 metrekareye 1 kişi çalışılacak yerler şeklinde düzenlenmelidir."

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER