O ilde harita kırmızıya döndü! Koronavirüs kabusu yeniden hortladı

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı 11-17 Temmuz haftalık vaka tablosuna göre, 226 bin 532 yeni vaka tespit edildi, 96 kişi hayatını kaybetti.

O ilde harita kırmızıya döndü! Koronavirüs kabusu yeniden hortladı

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı 11-17 Temmuz haftalık vaka tablosuna göre, 226 bin 532 yeni vaka tespit edildi, 96 kişi hayatını kaybetti. Korkulu kabus yeniden geri dönerken Zonguldak’ta koronavirüs vakalarında yaşanan yüksek artış Hayat Eve Sığar uygulamasına da yansıdı.

Türkiye'de ilk koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiği 11 Mart 2020'den bu yana görülen vaka sayısı 15 milyon 524 bin 71'e yükselirken, 99 bin 184 kişi hayatını kaybetti.

4-10 Temmuz arasında vaka tespit edilen vaka sayısı ise 117 bin 95. 11-17 Temmuz haftalık vaka tablosuna göre, 226 bin 532 yeni vaka tespit edildi, 96 kişi hayatını kaybetti. Buna göre vakalar bir önceki haftaya göre yaklaşık 100 bin arttı.

Uzmanlar Bayram dönüşü vaka yoğunluğu yaşanacağına dikkat çekmişti. Zonguldak’ta Hayat Eve Sığar uygulamasındaki kent merkezinin yüksek riskli olarak görünmesi ise tedirgin etti. Vakaların artması sonrası bazı vatandaşların maske taktığı görüldü.

'RANDEVUMU ALDIM AŞIMI OLACAĞIM'

Vaka sayılarının böyle giderse daha da artacağını söyleyen Mustafa Arslan, “İnsanların halini görüyorsunuz ben de dahil bu artışın böyle devam edeceğini düşünüyorum. Bayramda insanların çok yakın oluşu ve insanların yakın olması vaka sayılarını arttırdı. Hatırlatma aşılarını olmamız lazım, ben randevumu aldım aşımı olacağım” şeklinde konuştu.

'AZ ÖNCE HASTANEDEYDİM KİMSE MASKE TAKMIYOR'

Artışın sebebinin hijyen ve maske olduğunu ifade eden Enes Merdivan, “Benim aşılarım tam, korona virüsü birkaç kez geçirdim ve zor bir hastalık. İnsanlar aşılar önemsiz diyor ama aşının önemi büyük herkes aşı olmalı. Az önce hastanedeydim kimse maske takmıyor. Maske konusuna dikkat etmeliyiz” şeklinde konuştu.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER