ÖZEL HASTANE FARKLARINA TIP MERKEZLERİ DE DAHİL EDİLDİ

Özel sağlık kuruluşlarının aldığı fark ücretinin üst limitinin yüzde 90’dan 200’e çıkarılması sorunları da beraberinde getirdi

ÖZEL HASTANE FARKLARINA TIP MERKEZLERİ DE DAHİL EDİLDİ
ÖZEL HASTANE FARKLARINA TIP MERKEZLERİ DE DAHİL EDİLDİ
 
 
Özel sağlık kuruluşlarının aldığı fark ücretinin üst limitinin yüzde 90’dan 200’e çıkarılması sorunları da beraberinde getirdi.
 
Özel sağlık kuruluşlarının aldığı fark ücretinin üst limitinin yüzde 90'dan 200'e çıkarılması sorunları da beraberinde getirdi.
 
Bakanlar Kurulu'nun yeni düzenlemede hastaneleri sınıflandırmaması vatandaşı mağdur edecek. Daha önce A sınıfı olan 275 hastanenin alabileceği en üst fark ücretini, geriye kalan bin civarında özel sağlık kuruluşu da fatura edebilecek. Hastadan en fazla yüzde 30 fark alabilen tıp merkezleri de yeni dönemde yüzde 200 zamlı ücret isteyebilecek. Önceki dönemlerde Bakanlar Kurulu fark ücretlerinin artırılmasıyla ilgili kararlarında hep 'sınıflandırılan sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları' ifadesini kullanılıyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu da (SGK) bu ifadeye dayanarak hastaneleri A, B, C, D ve E grubu olarak sınıflandırıyordu. Mevcut durumda SGK'nın yaptığı ödeme üzerinde A sınıfı hastane yüzde 90, B sınıfı yüzde 75, C sınıfı yüzde 60, D sınıfı yüzde 45, E Sınıfı ise yüzde 30 ilave ücret alabiliyor. SGK'nın yeni dönemde kurul kararının üzerine çıkamayacağı için sınıflandırma yapmayacağı ifade ediliyor. Yaparsa da mahkemeden geri döneceği belirtiliyor.
 
SGK'nın geçtiğimiz eylül ayında Bakanlar Kurulu'na gönderdiği yeni fark ücretleri düzenlemesi, Kurban Bayramı'ndan önce onaylandı. SGK son 7-8 yıldır özel hastanelere ödediği fiyatlara ciddi bir zam yapmamasına rağmen bu zamana kadar vatandaşın ödediği ilave ücretler 4 kere arttı. 2008'den itibaren Bakanlar Kurulu ilk önce fark ücretlerini yüzde 30 olarak belirledi. Bu daha sonra yüzde 70'e ve yüzde 90'a çıkarıldı. Her kararda kullanılan ifadeler ise netti: "SGK'nın sınıflandırdığı sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları, komisyonca belirlenen hizmetleri bedelinin en fazla şu kadar ilave ücret alabilir." SGK da bunu dayanak göstererek hastaneleri sınıflandırıyordu. Fakat 12 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında şu ifadeler yer aldı: "Kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları, komisyonca belirlenen hizmetleri bedelinin en fazla iki katına kadar ilave ücret alabilirler." Bu ifadede sınıflandırmaya yer verilmedi. Bu sebeple SGK'nın sınıflandırma yaparak özel hastanelerin alacakları farkları ayrı ayrı belirlemesi yetki aşımı olacağından direkt her hastaneye ve tıp merkezlerine iki kat ilave ücret alınmasının önü açıldı.(Zaman)
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER