"Performans sağlığa zararlıdır"

DEU Tıp Fakültesinde çalışan asistanların cuma günü başlattığı grev, içine sağlık çalışanlarını da alarak büyüyor. Hastalarının ve kendilerinin haklarını korumak için iş bırakan asistan doktorlara bütün tıp camiasından destek yağıyor.

"Performans sağlığa zararlıdır"

Geçtiğimiz Cuma günü, uzun iş saatleri, performansa dayalı hekim ücretlendirilmesi, asistanlar ile hocalar arasındaki bezdiriye varabilen sorunların önüne geçilebilmesi, ve daha bilimsel bir çalışma ortamı için greve giden ve üniversite tarafından engellemeler ile karşılaşmalarına rağmen
kararlılık ile grevlerine sağlık çalışanlarını da katarak devam eden DEÜ’lü asistan doktorlar, bugün de Fakülte hastanesi önünde taleplerini dile getirdiler.

“Eşit, insanca, parasız sağlık hakkı için g(ö)reve!”
Sabahın erken saatlerinden itibaren kurdukları grev çadırı ile hastalara dertlerini aktaran ve onlar için de mücadele ettiklerini anlatan doktorlar, bir yandan da Başhekimlik ve greve destek vermeyen hocalar tarafından engellenmeye çalışılan arkadaşlarını alana taşımaya çalışırken, eyleme katılmaları halinde haklarında soruşturma açılacağı tehditlerine göğüs gererek grev için kurulan sahnenin önünde yerlerini aldılar.

Acil olan sağlık hizmetleri dışında, hastanede yaşam durma noktasına geldi. Kendisine yapılan grevin nedenleri ve amacı anlatılan hastalar ve yakınlarından da destek geldi. TTB ve SES çadırlarının kurulduğu eylem alanında çalışanlar sendikaya üye olmaya çağırıldı.

Tıp öğrencilerinden boykot çağrısı
Erken saatlerde derslerini bırakıp yoğun bir şekilde eylemde gelecekteki meslektaşlarına destek olan öğrenciler de alanda yerini alırken, “boyun eğme, boykota destek ol” bildirisini dağıtan öğrenciler de arkadaşlarını hekimliğin gerekliliklerini yerine getirmeye çağırırken, akademisyen doktorlardan da gün boyunca destek mesajları geldi.

Bildirilerini kürsüden okuyarak destek mesajlarını ileten öğrenciler, sağlıkta dönüşüm sürecinin ülkenin dönüşümüyle paralelliğini, basılmayan kitapların toplatıldığı bir ülkede asistanların bu eylemliliğinin bir umut olduğunu, bu umudu örgütleyip sağlıkta yıkıma boyun eğmeyeceklerini vurguladılar.

Gün boyunca destek arttı
Saat 10’a doğru eylem alanının önünde kurulan sahneden yapılan anonslarda, Türkiye’nin dört bir köşesindeki asistan doktorlardan ve meslek örgütlerinden gelen mesajlar okunurken, güvencesiz çalışan taşeron işçiler de temsili de olsa alana katıldılar ve arkadaşlarının “ya hep beraber ya hiç birimiz” mesajını aktardılar.

- Gün boyunca eyleme destek veren DEÜ Tıp Fakültesi hocalarının isimleri okunurken, kitleye büyük bir destek de TTB Genel Başkanı Eriş Bilaloğlu’ndan geldi. Eylemcilere “Bize söyleyecek söz bırakmadınız, sizden öğreneceklerimiz var, bu eylemleri kirletmeye kalkanlar, özellikle AKP, bize cevap vermek için mesai harcasın, burada yapılanları çarpıtmaya değil” sözleri ile hitap eden Bilaloğlu, genel grev gündemlerini de hatırlatarak, “Biz çok ses tek yürek diyoruz, onlar çok para. Buna kanmayacağız” diyerek sözlerini bitirdi.

- Sahneden seslenen SES temsilcileri de greve sonuna kadar destek olduklarını bildirirken, Bozyaka, Yeşilurt, Tepecik ve Ege hastanelerinden gelen temsilciler de dayanışma mesajlarını ilettiler.

- Greve katılan hemşireler de yaptıkları konuşmada performans sisteminin insan dışı yönüne dikkat çekerken, bu sistemin özelleştirmenin ilk basamağı olduğunu söylediler. Ayrıca lojman ve kreş taleplerini de yinelediler.

- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Mali Sekreteri Köksal Aydın da yaptığı konuşmada korkmayacaklarını ve sindirilemeyeceklerini soyledi.

Saat 13.30 14.30 arası asistanlar kitaplarını çıkarıp eğitim yaptılar. Asistanlar böylece performans sistemiyle eğitimlerine ve sürdürülen bilimsel faaliyetlere bütçe ve zaman ayırılmadığını mesajı verdiler.

Rektör saat 15.00'te asistan hekimlerden görüşme talep etti. Aralarından seçilen 4 temsilci rektörle görüştü. Görüşmenin ardından temsilciler grev alanında görüşmeyi aktardı. Bu görüşmeden çıkan sonuçlar şöyle:

1- Rektör, sağlık çalışanlarının talepleriyle ilgili YÖK'e mektup yazacağını ve performans sisteminin üniversite hastanelerine uygun olmadığını belirterek YÖK'ten randevu talep edeceklerini açıkladı.

2- Asistanların ve diğer sağlık çalışanlarının mesai ve nöbet sorunlarıyla ilgili bir müzakere düzenlemeyi kabul etti.

3- Ücretlerle ilgili taleplere dair adım attıklarını ancak yeni ücretlerin yine de eski ücretlerin altında kalacağını ve duruma dair bir şey yapamayacağını söyledi.

Bunun üzerine toplantı yapan asistanlar ve diğer sağlık çalışanları bunları kabul etmeyerek yarın 9.00'da başlamak üzere grevlerine devam edeceklerini açıkladılar.
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
gülay şişkin
gülay şişkin - 10 yıl Önce

performans sistemi çok saçma ,bir haksızlığın önüne geçilecekse öncelikle eşit işe eşit ücret ödenmelidir.döner sermaye yerine adam akıllı bir maaş verilip deöner sermaye kaldırılmalıdır.maaş ve döner sermaye yada sözleşmeli personel olayı sağlık ta başlı başına ücret dengesizliğini getirmektedir.

SIRADAKİ HABER