SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA PAYI MI GELİYOR?

Kafkas: Sağlık Çalışanları Yıpranma Payı Almalı

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIPRANMA PAYI MI GELİYOR?
Sağlık Bakanlığı Bakan Agah Kafkas, sağlık çalışanlarının fiili hizmet süresi zammı talebine yönelik, “Herkes yıpranma payı alırken, sağlık çalışanları da almalı” şeklinde konuştu.
Sağlık-Sen Büyük Türkiye Buluşması, Antalya’nın Belek ilçesinde yapıldı. İki gün süren teşkilat buluşmasında Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ve Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar da konuşmacı olarak bulundu.
 
İlk olarak konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının en önemli beklentilerinin ek ödemelerin emekliliğe yansıması ve fiili hizmet süresi zammı verilmesi olduğunu söyledi. Kadro güvencesi olmayan sağlık çalışanlarına kadro isteyen Memiş, sağlıkta vatandaş memnuniyetinin artmasına karşın, çalışan memnuniyetinin aynı düzeyde artmadığına dikkat çekti.
 
KAFKAS: BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM
Daha sonra konuşan Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ise, fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı) alan meslek gruplarını duyunca, ‘Bu saydığınız meslek grupları yıpranma payı alıyorsa sağlık çalışanları da alır. Herkes yıpranma payı alırken, sağlık çalışanlarının da alması gerekir. Almaması gereken de alıyorsa, bunun kavgasını veririz.” şeklinde konuştu.
Sağlık-Sen’in önemli bir görevi yerine getirdiğini de söyleyen Kafkas, “Bir sendika aldığı sosyal haklarla ölçülmez. Hayata nasıl bakıyor ne kadar demokrattır onunla ölçülür. Ağlayan bir gözü silip silmemesiyle, emeğin bütünsel olarak yanında olup olmamasıyla ölçülür. Sağlık-Sen’in Suriye’deki kardeşlerimizin yanında olduklarını görmekten dolayı mutluyuz. Sendikacılığın haysiyetli sendikacılık yapanlardan biri olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.
Lisans tamamlama konusunda bakanlık olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını da belirten Kafkas, YÖK’ten kararın bir an önce çıkması için de ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade etti.
 
GÜNDOĞDU: SAĞLIK-SEN, HER İSTENİLDİĞİNDE ALANLARDA OLDU
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise konuşmasında, Eğitim Bir-Sen’in toplantısını bırakarak Sağlık-Sen’in Türkiye Buluşması’na katıldığını söyledi.
Sağlık-Sen’in büyük bir Türkiye Buluşması’na imza attığını belirten Gündoğdu, “Ne zaman ekmek için mücadele dediysek alanlarda oldunuz. Ne zaman milletin ortak aklına öncülük edin dediysek alanlarda oldunuz. İyi ki varsınız. Allah hepinizden razı olsun. Bizim için ücret araçtır. Amaç medeniyete hizmet etmek, mazlumlara sahip çıkmak, bu ülkeyi yüceltmektir.” şeklinde konuştu.
 
KAÇAR: SAĞLIK-SEN İLKLERİN SENDİKASI
Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili, Ak Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Kaçar da konuşmasında, Sağlık-Sen’in Türkiye’de ilklerin sendikası olduğunu, sendikacılığın ideolojik kaygılarla yapıldığı ortamda insan hakları, bireysel özgürlükleri, özelde çalışan genelde bütün insanların sıkıntılarını dert edinen bir sendika olduğunu dile getirdi.
 
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, daha sonra Kafkas, Gündoğdu ve Kaçar'a toplantıya katılım hatırası olarak el yapımı çini hediye etti.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER