SALGINDA YENİ DÖNEM BEKLENEN GÜN GELDİ

Koronavirüs vaka sayısı belli oldu! Toplu taşımada maske zorunluluğu kalktı

SALGINDA YENİ DÖNEM BEKLENEN GÜN GELDİ

 Sağlık Bakanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin güncel gelişmeler duyuruldu. 29 Mayıs 2022 koronavirüs tablosu belli oldu. Son 24 saatte Türkiye'de 864 kişi koronavirüse yakalandı, 2 kişi ise hayatını kaybetti. Öte yandan üç gün üst üste koronavirüs vaka sayısının 1000'in altında olması sebebiyle, toplu taşımada uygulanan maske takma zorunluluğu kalktı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada günlük koronavirüs vaka sayısının 3 gün üst üste 1000’in altında olması halinde toplu taşıma araçlarındaki maske zorunluluğunun kaldırılacağını duyurmuştu. Bakan Koca, 22 Mayıs pazar günü 905 olarak açıklanan vaka sayılarının ardından yaptığı açıklamada “Uzun süredir beklediğimiz gün geldi. Vaka sayısı 1000’in altına düştü. Vefat sayımız ise 5. Vaka sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da zorunlu değil serbest olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle!” ifadelerini kullanmıştı. Son 2 gündür vaka sayısı yeniden binin altında kalmıştı. Türkiye’de gözler vaka sayısının 29 Mayıs Pazar günü kaç olacağına çevrilmişti. Kritik haber geldi ve Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’nin yeni koronavirüs tablosu açıklandı. 29 Mayıs’ta açıklanan verilere göre; son 24 saatte yapılan 129 bin 961 testte 864 vaka tespit edildi. 2 kişi hayatını kaybederken, 1107 kişinin de tedavisi ve karantinası sona erdi. Buna göre toplu taşımada uygulanan maske takma zorunluluğu kalktı.

AŞILAMA VERİLERİ

18 yaş ve üzeri nüfusun aşılanması verilerinde 1'inci doz Türkiye ortalaması yüzde 93,19, 2'nci doz ortalaması yüzde 85,49 olarak belirlendi. Ayrıca 1'inci dozda 57 milyon 841 bin 876, 2'nci dozda 53 milyon 64 bin 752 ve 3'üncü dozda 27 milyon 798 bin 164 olmak üzere 147 milyon 720 bin 907 aşı uygulandı.

En az 2 doz aşı olan kişi sayısı en yüksek iller; Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak olurken, 2 doz aşı yapılan kişi sayısı en düşük iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ oldu.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Vaka sayıları arka arkaya üç gün 1000’in altında gerçekleşti. Toplu taşıma araçlarında maskeleri istersek çıkarabiliriz. Yol maskesiz daha kısa!"

"Hastaneler hariç, maske mecburi olmaktan çıktı. Fakat bunca tecrübeden sonra, başta toplu taşıma araçları olmak üzere, kalabalık kapalı alanlar için maskemizi yanımıza alabiliriz."

UÇAKLARDA MASKE KULLANIM ZORUNLULUĞU KALKIYOR! THY: ŞİMDİ TEBESSÜM ZAMANI

Bakan Koca’nın 'hastaneler dışında maske zorunluluğu kalktı' açıklamasının ardından uçaklarda maske kullanım zorunluluğu da kaldırılıyor.

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Yarın size maskelerimizin ardından değil, her zamanki gibi tüm içtenliğimiz ile gülümseyeceğiz. Milletçe gayret ettik, kurallara uyduk, sabrettik ve kazandık. Şimdi tebessüm zamanı" paylaşımında bulundu.

MYNET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER