SGK'nın 'Kuvöz skandalı' kararı

SGK, sağlıklı bebeklerin kuvöze alındığı, yoğun bakımdakilere ise makyaj yapıldığı iddialarıyla gündeme gelen Özel Kartal Hastanesine ait evrakların incelenmesine ve soruşturulmasına karar verdi.

SGK'nın 'Kuvöz skandalı' kararı

SGK'dan yapılan açıklamada, kurumdan haksız kazanç sağlamak amacıyla sağlıklı bebeklerin ''risk bulunduğu'' gerekçesiyle kuvöze alınması iddialarıyla gündeme gelen Özel Kartal Hastanesi'nin son günlerde de yoğun bakım ünitesindeki bebeklere hemşirelerce makyaj yapıldığı haberleriyle medyada yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
''Kurumumuz son olayları da göz önüne alarak, 2009/89 sayılı Genelge hükümleri çerçevesinde İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünü, adı geçen hastaneye ait evrakların incelenmesi ve soruşturmaya alınması yönünde talimatlandırmıştır. İstanbul İl Müdürlüğü 21 Nisan 2011 tarihinde Özel Kartal Hastanesi faturalarının pik yaptığı 2009 Kasım ayı baz alınarak bu tarih itibariyle tüm yoğun bakım evrakları ve bilgi işlem kayıtlarına el koymuştur.''

Açıklamada, ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun zararının tespiti ve sözleşmeye aykırı durumlar hakkında da incelemenin devam ettiği bildirildi.

Özel Kartal Hastanesi, haksız kazanç elde etmek için risk olduğu gerekçesiyle sağlıklı bebeklerin yoğun bakım ünitesinde kuvöze alınması ve bebeklere makyaj yapılması ile gündeme gelmişti.


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER