SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SAHTE İLAÇ SATILIYOR

Türk Eczacıları Birliği (TEB), maddi değeri yüksek kanser ilaçlarının, umut tacirlerinin sahte "facebook" hesabı açarak, kendini eczacı olarak gösteren kişiler aracılığıyla satıldığını belirledi.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SAHTE İLAÇ SATILIYOR

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, her ilacın mutlaka hekim tarafından verildiğinde kullanılması ve eczaneden temin edilmesi gerektiğini belirterek, yanlış ya da uygun olmayan dozda kullanılan ilaçların ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Sahte ilaçla mücadele ile ilgili olarak hem TEB'in hem de Sağlık Bakanlığının çok ciddi çalışmalar yaptığını ifade eden Çolak, vatandaşların da bu konuda duyarlı olması gerektiğine dikkati çekti. Çolak, özellikle internet üzerinden yapılan ilaç satışlarının sakıncalarına yönelik sık sık uyarılarda bulunduklarını anımsatarak, "Sosyal medya üzerinden kanser ilacı satmaya çalışan umut tacirleri olduğunun tespit edilmesiyle birlikte yeniden harekete geçtik ve gerekli cezai işlemin yapılabilmesi adına Türkiye İlaç ve TIbbi Cihaz Kurumuna durumu bildirdik" dedi.

ÖZELLİKLE KANSER İLAÇLARINI SOSYAL MEDYADAN SATIYORLAR

Bu satışların özellikle "facebook" üzerinden yapıldığının altını çizen Çolak, şunları kaydetti:

"Kendilerini eczacı gibi tanıtıp hesap açan ve çeşitli nedenlerle piyasada bulunamayan pahalı ilaçların özellikle de kanser ilaçlarının, bu hesaplar aracılığıyla satıldığını saptadık.

Nerede üretildiği ve kimler tarafından satıldığı bilinmeyen bu ilaçların, içerisinde ne bulunduğu da ne yazık ki belli değil. Kendini çaresiz hisseden ve tedavisini aksatmamak için çare arayan hastalar, kendilerinin ve yakınlarının sağlıklarını daha da tehlikeye attıklarının farkında bile değiller.

ECZANE DIŞINDA İLAÇ ALMAK ÖLDÜREBİLİR

Basit bir ağrı kesicinin dahi tavsiye üzerine kullanılmaması gerektiği konusunda çaba sarf ederken, eczane dışındaki herhangi bir yerden ilaç almanın yaratacağı ölümcül sonuçları söylemeye bile neredeyse gerek yok. Çünkü ilaç hassas ve uzmanlık gerektiren bir konudur ve aynı zamanda bir zehirdir."

Çolak, bu konuda gerekli şikayetlerin yetkili makamlara yapıldığını vurgulayarak, "Sağlık Bakanlığı nezdinde de gerekli hukuki süreçlerin başlatılacağından şüphemiz yoktur" diye konuştu.

BULUNAMAYAN İLAÇLAR TEB ARACILIĞIYLA TEMİN EDİLİYOR

Türkiye'de bir biçimde üretilmeyen ya da bulunamayan ilaçların, TEB ve sağlık bakanlığı işbirliğiyle temin edildiğini belirten Çolak, başvuru yapan hastalara söz konusu ilaçların yurt dışından tedarik edilerek teslim edildiğini söyledi.

Çolak, "Bu süreç içerisinde halkımız paniğe kapılmadan ve Birliğimizle iletişimi kesmeyerek ilacını beklemelidir. Eczane dışından ya da Birliğimiz dışından temin edilen ilaçların sahte, bozuk, miadı geçmiş ya da etkinliği bulunmayan ilaçlar olma riski çok yüksektir" uyarısında bulundu.

 

hürriyet

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER