SARIKAMIŞ

Mefkure sahibi bir ordunun şehadete yürüyüşü . 
Yüz yıldır bitmeyen bir yürüyüş.
Tek kurşun atılmadan donan doksan bin asker sözü, üzerine tek lat etmeye değmeyen bir iftira. 
Mefkure sahibi olmayanlar merak edip bir kez Rus arşivlerine baksalar kaç kurşun atıldığını görecekler.
Milletler evlatlatlarının bedenleri soğuktan donduğunda değil, beyinleri büyük düşünceler üretemediklerinde ölürler.
Doğu Cephesi I.Dunya Harbinde toprak kazandığımız tek cephedir.
Brest Litovsk Anlaşması ile Kars, Ardahan ve Batum alınmış doğu sınırları 93 Harbi öncesine ulaşmıştır.
Sonrasında kurulan Kafkas İslam ordusu 15 Eylül 1918 de Bakü'yü kurtarmış ve Dagistan'a kadar ulaşmıştır. İlaveten Tebriz'in alınması ve İran içindeki askeri faaliyetler cabası.
Evet Sarıkamış bir askeri başarısızlıktır ve doğrudur. Lakin Rusların çekilmesinden sonraki başarılara değinmemek Bakü'yü, Mahaçkaleyi, Tebriz'i görmemek nasıl bir gaflettir?
Nuri Paşa'nin, Süleyman İzzet Yeğin'in, Mürsel Baku'nün, Ömer Naci'nin, Ali İhsan Sabis'in,Halil Kut'un, Rauf Bey Müfrezesinin, her birinin planlayıcısı Enver Paşa'nın ve bütün bir dünya karşımızdayken yazılan destanın ruhuna, binlerce şehidin kanına hürmetsizliktir. Altında ittihatçıların imzası olan her zafere eninde sonunda yüzümüzü dönecegiz.
Gerçeğin ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu var.
Doğu sınırımızın I.Dünya Savaşı öncesi nerede bittiğini bilmeden Sarikamis'ı yargısız infaza mahkum edenler bilmelidir ki yukarıdaki bütün başarıların öncülü Sarıkamış Harekatıdır. 
Kutlu Tinleri Şad,
Otağları Uçmağ Olsun. 

Cengiz DEMİRCİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
sancar afşin
sancar afşin - 3 yıl Önce

bir de bu 90 bin tek kurşun atmadan şehit oldular yalanı yıllardır anlatılıyor..bu millet gerçekleri bilmeli..
Genelkurmay Başkanlığı Harp Encümeni’nin harekatla ilgili gerçek rakamları kayıt altında. Buna göre Sarıkamış’ta 23 bini cephede, 12 bini de savaş hatları gerisinde donarak toplam 35 bin şehit veriliyor 7 bin askerimiz esir düşmüş, 17 bin askerimiz de hasta ve yaralı olarak cepheden ayrılmış. Rus kaynaklarında da durum pek farklı değil. Rus Generali Yudenich’e sunulan bir raporda 23 bin Türk cesedinin defnedildiği belirtiliyor. Rus ordusu da bu savaş sırasında 30 bin askerini kaybetmiş, bunlardan 9 bini donarak ölmüş.Doğrusu bu..şehitlerimizin ruhu şad olsun..