1 Mayıs Birlik Mücadele Ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulu’nun “1 Mayıs Birlik Mücadele Ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun ” başlıklı açıklama metni

 1 Mayıs Birlik Mücadele Ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

Yepyeni bir hayatın filizlenmesi amacıyla işçilerin, emekçilerin ve tüm ezilenlerin birlik, dayanışma ve mücadelesinin ifadesidir 1 Mayıs. Sürekli büyüyen eşitlik ve özgürlük mücadelesinin hiç sönmeyen ateşidir. Yoksullaşmaya, yabancılaşmaya, yoksunlaşmaya, savaşlara, emek sömürüsüne, baskının ve zulmün her türüne karşı “Bu düzen böyle gitmez!” diyenlerin günüdür.

Sermayenin ve siyasi iktidarın işsizleştirme, güvencesizleştirme, sefalet ücretine mahkûm etme politikalarına karşı; insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenceli gelecek taleplerimizi daha güçlü haykırmak için 1 Mayıs’ta sokaklara, meydanlara çıkıyoruz.  Geleceğimizi ipotek altına almaya çalışanların tehditlerine boyun eğmediğimizi ve asla eğmeyeceğimizi göstermek için sokakların ve meydanların ruhunu değiştirmeye gidiyoruz.

“İleri demokrasi” çığırtkanlığı ile eğitim, sağlık gibi en temel kamu hizmetlerinin dahi ticarileştirilmesine, doğanın kar için katledilmesine, temel hak ve özgürlüklerin yok edilmesine, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının derinleştirilmesine, eşitlik ve barış talebimizin görmezden gelinmesine ve siyasi iktidara muhalif her sesin kısılmaya çalışılmasına karşı, taleplerimizi daha güçlü haykırmak ve bizlere dayatılanlara karşı kendi sözümüzü söylemek için 1 Mayıs’ta meydanlara çıkıyoruz. Bizi yok sayanlara alanlarda en renkli varlığımızla cevap olacağız. Bizi duymayı reddedenlere karşı emekçilerin sesine toplumun her kesiminden ses katarak, tüm gücümüzle mücadele azmimizi ve kararlılığımızı bir kez daha göstereceğiz.

Bizler, eğitim ve bilim emekçileri olarak, haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkmak, çocuklarımızın nitelikli, kamusal ve parasız eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanarak güven içinde yaşayabileceği, halkların kardeşliğini ve barışı yücelten bir Türkiye talebini güçlendirmek için, Türkiye'nin her yerinde alanlarda olacağız. Tüm işçi ve emekçilerin 1 Mayıs 2011 Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü kutlu olsun.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Remzi
Ahmet Remzi - 10 yıl Önce

1 Mayıs emekçi bayramı adı böyle. Ancak kardeşlik ve barış içerisinde kutlandı denilirse bu daha da yanlış. Meydanı bıraktığımız kişiler malesef herşeye hayır anlayışıyla bölücü ve yıkıcı sloganlarını haykırmış ve Cumhuriyetin kurucusunun başına puşu geçirmişlerdir. İster istemez insanın kendisine sorası geliyor. Yoksa o bölgenin güvenliğinden sorumlu kişiler özellikle bunun yapılmasını mı istediler. Bunlara nasıl rıza gösterildi doğrusu anlamaktan zorluk çekiyorum.

SIRADAKİ HABER