1 Mayıs Karnaval Değil, Emek Bayramıdır

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven'den 1 Mayıs mesajı

1 Mayıs Karnaval Değil, Emek Bayramıdır
Ülkemizin kalkınmasında en büyük pay ve emek sahibi olan işçi ve memurların alanlarda birlikte olacakları 1 Mayıs, tüm dünyada da bir emek bayramı olarak kutlanmaktadır. Uygar ülkelerde emekçi sorunlarının gündeme geldiği, çözüm arandığı, emeğin bir bayram atmosferinde taçlandırıldığı bu tarih ülkemiz için hala eksik bir bayramdır.  
 
Sendikal tarihimizde emek hakkı ve temsili noktasında karanlık anılar bulunmaktadır. Kanlı 1 Mayıs (1977) da bunların başında gelir. Üzerinden onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen işçi kanı dökenlerin tespit edilmemiş olması, kanlı tertibin faili meçhul kalması bu bayramın gereğince kutlanması önündeki en büyük engeldir.
 
Çalışanın temsili ve emek hakkının yüceltilmesi açısından bir büyük fırsat olan 1 Mayısın ülkemizde kişisel ve siyasi çıkarlar gözetilerek harcanmasına asla razı değiliz. Unutulmaması gereken şudur ki: çalışan kesim ne hükümetlerin ne de sendikaların malıdır. Devletle ve meslek örgütleri ile ilişkisi yasalarla belirlenmiş olan çalışanlar en iyi şekilde temsil edilmeyi ve korunmayı hak etmektedirler. Her yıl Taksim eksenine kilitlenen emek bayramı bu yıl da gerçek gündemimizle örtüşmemiştir. 1 Mayısların tatil ilan edilmesi ve Taksim’in kitle örgütlerine açılması uluslararası ölçekteki sendikal haklardan uzak olduğumuz gerçeğini değiştirmez.  
 
Kamu sendikacılığı grevsiz toplu sözleşmeyle kör-topalken, 4-B, 4-C uygulamalarıyla hizmet kiralama ayıpları sürmekte iken Taksim’deki kortejle avunmak, emek bayramını bir karnavala indirgemektir.
 
İçinde bulunduğumuz koşullara rağmen, her alanda emeği, teri ve hakkı bulunan çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek Bayramını kutluyor, aydınlık ve güzel yarınlara üreterek, bölüşerek ulaşacağımız inancını koruyoruz.
 
 
Cansel Güven
Anadolu Eğitim Sendikası
Genel BaşkanıGüncelleme Tarihi: 30 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER