100 Günlük Eylem Planı ve Unutulan Memur

Türkiye Cumhuriyetinin 66. Hükümetinin 100 günlük eylem planı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanmıştır. 

100 Günlük Eylem Planı ve Unutulan Memur

Hükümetin öncelik vereceği çok sayıda plan ve projenin arasında kamu görevlilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarının bulunmaması memurlar arasında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır.

Özellikle Ak Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan ve polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri ek gösterge rakamları 3600’e yükseltileceği hususu ile öne çıkan ek gösterge mevzusu da 100 günlük eylem planında yer almamıştır.

EK GÖSTERGE SORUNU BÜTÜN MEMURLARIMIZIN KANAYAN YARASIDIR

Ek gösterge uygulaması bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi gerekmektedir. Ek gösterge sorunu yalnızca belli unvanlardaki kamu görevlileri değil bütün memurlarımızın kanayan yarasıdır. 

Bilhassa ek gösterge uygulamasından hiç faydalandırılmayan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları başta olmak üzere, emekli maaşları son derece düşük olan tüm kamu görevlilerin ek göstergelerle ilgili beklentisi vardır.

Türkiye Kamu-Sen olarak senelerdir, kamu görevlilerin emeklilik sorunların başında ek gösterge uygulaması eksikliğinden kaynaklı sorunların geldiğini ifade etmekteyiz. 

Dolayısıyla her ne kadar 100 günlük eylem planında yer verilmemiş olsa da ek gösterge rakamlarının bir an evvel detaylı bir çalışma yapılarak hiyerarşik düzene göre tekrardan belirlenmesi, ek gösterge alamayan personelin de bu uygulamadan faydalanmasının sağlanması, bütün memurların emekli maaşları için son derece önemli bir maaş unsuru olan ek gösterge rakamlarının bütün memurlar için 800 puan artırılması ve Ak Parti’nin seçim beyannamesinde yalnızca belli unvanlar için öngörülen ek gösterge artışının genele yayılması gerekmektedir. 

Sendikamız ek gösterge sorununun ifade ettiğimiz biçimde ele alınarak 100 günlük eylem planına dahil edilmesi ve bir an evvel çözüme kavuşturulmasını beklemektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER