20 BİN SAĞLIKÇI 420 TL "GARANTİ GELİR" İSTİYOR

Türk Sağlık-Sen, 15 Bin "4924’lü sözleşmeli sağlıkçı" ile 5 bin vekil ebe-hemşirenin ek ödemede aylık mahsuplaşmadan ve yaklaşık 420 TL olan garanti gelirden faydalandırılması için Sağlık Bakanlığı’na başvurdu.

20 BİN SAĞLIKÇI 420 TL "GARANTİ GELİR" İSTİYOR
Türk Sağlık-Sen, 15 Bin "4924’lü sözleşmeli" sağlıkçı ile 5 bin vekil ebe-hemşirenin ek ödemede aylık mahsuplaşmadan ve yaklaşık 420 TL olan garanti gelirden faydalandırılması için Sağlık Bakanlığı’na başvurdu.

Yapılan başvuruda 4924’lülerin ve Vekil Ebe-Hemşirelerin 375 sayılı KHK’nın Ek 3’üncü maddesi kapsamında yer almadıkları gerekçesiyle mağdur edilerek aylık mahsuplaşma hakkından ve garanti gelirden faydalandırılmadıklarına dikkat çekildi.
Başvuruda söz konusu mağduriyetin giderilmesi amacıyla ivedilikle bir yasal düzenleme yapılması istendi. Yaşanan mağduriyet ile ilgili olarak Danıştay’da dava açıldığı hatırlatıldı.

Başvuruda ayrıca bu konuda mağduriyet yaşayan 20 bin sağlık çalışanının bireysel dava açması ve bu davaları kazanması halinde hükmedilecek yargılama giderleri ve vekalet ücretleri neticesinde oldukça ciddi anlamda bir kamu zararı oluşacağı belirtildi.
Yapılan başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “4924’lü sözleşmeli personel ile vekil ebe hemşirelere yapılan bu haksızlığa son verilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaptık. Bakanlık çalışanların alın teri kurumadan karşılığını vermelidir” dedi


Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER