'23 MAYIS'TA GREVDEYİZ'

Aralarında Eğitim-İş’in de bulunduğu Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı sendikalar, Sakarya Caddesi’nde, Hükümetin yüzde 3+3’lük zam teklifini protesto etmek için basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

'23 MAYIS'TA GREVDEYİZ'

 Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, 23 Mayıs’ta ise diğer emek örgütleri ile birlikte iş bırakacaklarını açıkladı.
Sakarya Caddesi’ndeki anıt önünde toplanan Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikaların üyeleri ellerinde, “Masadan kalk alanlara gel”, “Millete din iman, kendine han hamam”, “Doğalgaza yüzde 25, ücretliye yüzde 3. Adaletin batsın AKP” yazılı pankartlar taşıdı ve “AKP zammını al başına çal”, “Zam, zulüm, işkence, işte AKP” sloganlarını attı.
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir yaptığı açıklamada, “Grevsiz ve toplu sözleşmesiz, antidemokratik maddeler içeren bu sendika yasasıyla kamu çalışanlarının sözde toplu sözleşme masalarında hakkını alması mümkün değildir” dedi. Kamu çalışanlarının “hak verilmez, alınır” şiarıyla hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Demir, şöyle konuştu:
“Kamu emekçilerinin maaşlarına en az yüzde 25 zam yapılması gerekmektedir. Ayrıca, ek ödemeleri düzenleyen 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yaratılan ücret adaletsizliği giderilmeli, öğretmenlere ve akademisyenlere en az 300 TL ek ödeme yapılmalıdır.
        AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamu çalışanları refah payından hakkını alamamış ve bugün en düşük dereceli memur maaşında yaklaşık 400 TL dolayında bir kayıp yaşanmıştır. Bu miktarın en kısa zamanda maaşlara yansıtılması gerekmektedir.
Kamu çalışanları haklarını ancak, üretimden gelen gücünü kullanarak, demokratik ve meşru zeminlerde mücadele ederek kazanabilir. Eğitim iş kolunda örgütlü sendikalar aralarındaki farklılıkları bir yana bırakarak 23 Mayıs’ta tüm Türkiye’de eylem birlikteliği sergilemeli ve iş bırakma eylemine destek vermelidir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER