4/C'lilerin ailesi de mağdur

Torba yasadan 4/C’lileri üzecek bir yasa çıktı. Kamuda çalışan kadrolu ve sözleşmeli çalışanların aldığı aile yardımı ödeneğini 4/C’li çalışanlar alamayacak. Kamusen karara öfkeli ,Türk Eğitim ise kararı yargıya taşıdı bile.

4/C'lilerin ailesi de mağdur

İşte Türkiye Kamusen’in Konuyla İlgili Basın açıklaması
 
Yılın on bir ayı çalıştırılıp, bir ayı işsiz bırakılan; kölelik ücretine mahkûm edilen 4/C’li çalışanların kendileri gibi bu kez aileleri de yok sayıldı.
 
Hükümet, Torba Yasa olarak adlandırılan 6111 sayılı yasanın118/ ek 8. maddesi; “Ayın veya haftanın bazı günleri ya da günün belirli saatleri gibi kısmi zamanlı çalışan sözleşmeli personel hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları ile döner sermaye işletmelerinde sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilenlerden aile yardımı ödeneğinden veya başka bir ad altında da olsa aynı amaçla yapılan herhangi bir ödemeden yararlanamayanlara, Devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir.” şeklinde ki hükmü işine geldiği gibi yorumlayarak 4/C statüsündeki personelin aile yardımı ödeneği hakkını elinden almıştır.
 
Hükümet Seçim Öncesi Sınıfta Kaldı
Kamu çalışanlarının tamamının ve sözleşmeli personelin yararlanabildiği aile yardımından, 40.000’e yakın 4/C’li çalışan yararlanamamaktadır. Yapılan bu adaletsiz uygulamayla Anayasa’nın eşitlik ilkesini açıkça ihlal edilmiştir. Sosyal devlet ilkesi ile ön plana çıktığını iddia eden, fakir-fukaranın yanında olduğunu her fırsatta beyan eden hükümet, kamu çalışanlarına her zaman yaptığı gibi bu ayrımcılıkla da seçim öncesi sınıfta kalmıştır.
Özelleştirmeler neticesinde iş yerleri kapanan daha sonra havuza doldurularak, 4/C’li kölelik istihdamına mahkûm edilen binlerce çalışanın suçu nedir? Bu çalışanların ailelerini yok saymak, hangi vicdana sığmaktadır? Görünen o dur ki; 4/C’li personel gibi, ailelerinin de hükümetin gözünde bir değeri ve itibarı yoktur.
 
Yargı Kararları, Bu Adaletsiz Tutuma Dur Diyecektir
Yasal, anayasal ve uluslararası sözleşmelerde belirtilen gerekçelerle 6111 sayılı yasanın 118/ek-8 maddesi ile düzenlenen aile yardımı ödeneğinden 657 sayılı yasanın 4/c maddesi kapsamındaki personelin de yararlandırılması hususunda, sendikamız tarafından Maliye Bakanlığı’na yazılan yazıya ve sendikamızın girişimlerine adeta kulak tıkanmaktadır. Ancak, “ben yaptım oldu” mantığıyla hareket eden bu düşünce sistemi, yargı kararları sonrası iflasa uğrayacaktır. Eğer 4/C’lilerin bu hakkı tanınmazsa, ülkenin dört bir yanında hukuki mücadeleler başlatılacaktır.
 
Geçim sıkıntısı ile boğuşan ve aldığı ücret ile hayatını zor idame ettiren 4/C’li personele ayrımcılık yapılarak aile yardımı verilmemesi, kamu düzenindeki adaleti sarsan ve sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmayan bir uygulamadır. Devlet, çalışanları arasında ayrımcılık yapamaz.
Sendikamız, 4/C’li personeli bu mağduriyetinde de yalnız bırakmayarak, her türlü mücadelesini hukuki zeminde sürdürmeye devam edecektir.


Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
oktay ülker
oktay ülker - 10 yıl Önce

ücretli öğretmenleride 4/C kapsamına alınsın.

mehmet kaya
mehmet kaya - 9 yıl Önce

bende 4 c olarak çalışmaktayım cok magdurum benım tek suçum kıtlerde işcı olarak çalışmak hakkım helal olmasın bunu yapanlara

SIRADAKİ HABER