ARİF NİHAT ASYA DOĞDUĞU KÖYDE ANILDI

ARİF NİHAT ASYA DOĞDUĞU KÖYDE ANILDI
  Türk Eğitim-Sen İstanbul 9 No lu Şubesi  tarafından, Bayrak Şair Arif  Nihat ASYA yı anma etkinliklerinin 11.si, Şairin doğduğu yer olan, Çatalca-İnceğiz Köyündeki  anıtı önünde gerçekleştirildi.
   Anma etkinliklerine, Çatalca Belediye Başkanı Cem KARA, MHP İstanbul İl Başkanı M.Bülent KARATAŞ, MHP MYK  Üyesi  Erdem KARAKOÇ, Türkiye Kamu-Sen İstanbul  İl Temsilcisi Dr. Mustafa KAVLU,  Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Türk Eğitim-Sen Şube ve İlçe Temsilcileri,Kurum Amirleri ,Muhtarlar ve Vatandaşlar katıldı.
 
    Anma Töreninde açılış konuşmasını Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Enver DEMİR yaptı.DEMİR konuşmasında şöyle dedi. “ Hayatı boyunca,Türk Bayrağı ve Türk Milletinin değerlerini yüceltmek için çaba göstermiş, gayret sarf etmiş  şairimizin bir başka özelliği de,yönetime muhalif duruşudur.  Bu duruşu kendisi şöyle anlatır;  “Vurgunculuk yapmadım, soygunculuk yapmadım. Muhalefette; memlekete fayda gördüm, muhalefet yaptım. Boyuna yazmak kolay iş değildir; imla yanlışı da cümle yanlışı da yapmış olabilirim ; lakin yalan haber vermedim, yalan mazbata yapmadım. Tesir yaptığım olmadı değil. Fakat tazyik yaptığımı gören yoktur.Devletin memuru oldum; bir partinin memurluğunu yapmadım. Grupların çıkarı için maddeler düzmek aklımdan geçmedi. Alnımın akı ve şerefimle köşemde baş başa kaldım; ve göğsümü gere gere, Hakk’ı dinledim,yanlışlarımdan dönmesini bildim. Şahsa kölelik yapmadım. Belki dalgınlıklarım, ihtiyatsızlıklarım oldu. Çok şükür ki madrabazlık,kurnazlık,düzenbazlık yapmadım.  ’Şunu yapmadın, bunu yapmadın, o halde ne yaptın ‘ diye sorarsanız ;  cezasını, kazasını,ezasını da düşünerek muhalefet yaptım .
      Ne kadar tabi, anlamlı ve dik bir duruş. Bu değerimize sahip çıkmalı ve yaşatmalıyız. Bu değerleri unutursak, Anadolu da yaşamamız mümkün değildir. Onun içindir ki, Arif Nihat ASYA yı hep anacak ve ona ve fikirlerine sahip çıkacağız. 
 
      Çatalca Belediye Başkanı Cem KARA da yapmış olduğu konuşmasında, Şairliği ve edebi kimliğinin yanı sıra Arif Nihat ASYA nın eğitimci br yanı olduğunu belirtti.Cem KARA,A.Nihat ASYA anlamak için O nun “Bayrak” şiirini okumak ve üzerinde düşünmek yeterli olacaktır.Kendisi İnceğiz de doğmuş olmasına rağmen yetim ve öksüz olarak Türkiye nin değişik kentlerinde yaşamını südürdü.Şairliği ve ebedi kimliğinin yanı sıra aynı zamanda bir eğitimciydi.Türkçenin sadeleştirilmesi konusunda çalışmalar yaptı.Bugünlerde,en büyük ihtiyacımız toprak birliği ve dil birliğidir.dedi. 
 
Türk Eğitim-Sen İstanbul 9 Nolu Şube Basın Sekreterliği
 
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER