ATAMALAR YÖNETMELİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Anadolu Eğitim Senden yapılan açıklama;

ATAMALAR YÖNETMELİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ


Milli Eğitim Bakanlığı, Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği nde değişiklik yapmak üzere bir taslak metni yayımlamış ve taslak metin üzerinden görüş istemiştir. İlgili taslağı birçok yönüyle olumlu bulmakla beraber, bazı düzenlemelerin eksik, bazılarının ise yanlış olduğu görüşündeyiz.

1-) Daha önce müdürlere uygulanan rotasyon, taslağın kabul görmesi durumunda, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları için de geçerli olacak. Müdürlerin rotasyonunu haklı kılacak gerekçeler, diğer yöneticiler için de geçerlidir. Bu bakımdan, nesnel ölçütlere bağlı kalınarak yapılacak kapsamlı bir rotasyon yerinde olacaktır.

2-) Yöneticilerin atama ve yer değiştirmelerinde sınav puanlarına ek olarak değerlendirmeye tabi tutulan sicil, ödül ve hizmetiçi eğitim belgeleri artık değerlendirme dışında tutuluyor. Milli Eğitim kademelerindeki yönetici ve öğretmenlerin taltif edilmelerindeki ölçütlerin öznel olduğu göz önüne alınırsa ödüllendirme ve sicil notlarının değerlendirme dışında tutulması yerinde olmuştur. Merkezi hizmet içi faaliyetlerinin birçoğunda başvuranlar arasından seçim yapıldığı ve dolayısıyla her isteyenin bu faaliyetlerden yararlanamadığı düşünüldüğünde, bu ölçütün de olmayışı olumludur.

3-) Taslakta meslek liselerine atanacak yöneticilerin meslek dersi öğretmeni olması öngörülmektedir. Bu, olması gereken bir değişikliktir. Ancak meslek liselerine özellikle müdür yardımcılığı pozisyonu için yönetici bulmakta zorlanılırken, yeni durumda meslek liselerindeki yönetici açığının nasıl kapatılacağı da başka bir sorun olacaktır.

4-) YİBO’larda görev yapan idarecilerin rotasyonu diğer kurum ve okullardaki idarecilere nazaran zorlaştırılmıştır. Bu eşitsiz bir durumdur.

5-) Danıştay kararları doğrultusunda hareket eden MEB, Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerine atanacak yöneticiler için bu okullarda görev yapmış olmak koşulunu getirmiştir.

6-) Mevcut yönetmelik uyarınca istedikleri okula idareci olarak atanma başvurusu yapabilen şube müdürleri ve şeflerin bu hakları ellerinden alınıyor. Bu kişilerin görevlerinden istifa edip öğretmen kadrosuna geçmeleri beklenmektedir. Özlük haklarından memnun olmayan şube müdürleri ve şeflerin okul yöneticiliğine başvurularının da önü kesilerek haksızlık yapılmıştır.

7-) Sözleşmeli öğretmenlerin yönetici olmaları konusunda olumlu bir düzenlemeye yer verilmemiş. Birçok yerde, sözleşmeli öğretmenlere fiilen idarecilik yaptırılabilmekte, ancak bu görev karşılığında hak edilen ek ders ücreti de ödenmemektedir. Sözleşmelilerin yönetici olabilmelerinin ve bunun karşılığındaki hak edişlerinin ödenmesine ilişkin düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

8-) Yönetici atama ve yer değiştirme başvurularında özel sektörde yapılan müdür ve müdür yardımcılığı görevlerinin de değerlendirmeye puan olarak yansıması, MEB’in bir takım çevrelere imtiyaz sağladığı yönündeki eleştirileri de akla getirmektedir. Bu düzenlemeyi yerinde bulmamaktayız.

Anadolu Eğitim Sendikası
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
sedat bilgin
sedat bilgin - 10 yıl Önce

bu sendikanın yaptığı tüm yorumları dikkatle inceliyorum be sendikayı tebrik ediyorum. doğu hizmeti affına karşı çıkan tek sendika.6. maddenin haksızlık olduğunu söylemişler ben buna katılmıyorum.Bir de sözleşmeli öğretmen iken yapılan müdür yetkililiklerin sayılması gerekir diye düşünüyorum.

HALİL AKINCI
HALİL AKINCI - 10 yıl Önce

Tespitler genel olarak doğru ligisi için sendikayı tebrik ediyorum

SIRADAKİ HABER