Bak postacı geliyor, hesap soruyor

Postacılar çok çalışıyor, az ücret alıyor. PTT’ye uzun süredir kadrolu personel alınmıyor, taşeron personel alınıyor. PTT işçileri cumartesi günleri saati 110 kuruşa çalıştırılıyor. Haber-Sen İstanbul Şubesi üyesi PTT çalışanları insanca yaşam istedi, taleplerinin karşılanmaması durumunda greve gideceklerini duyurdu

Bak postacı geliyor, hesap soruyor
Haber-Sen İstanbul Şubeleri, güvenceli iş ve insanca bir yaşam için eylemdeydi. Postacılar, cumartesi çalıştırılmak istemediklerini, PTT’deki taşeronlaştırmanın son bulmasını ve insanca yaşayacak bir ücret talebiyle Beyoğlu Tünel’de buluşup, Taksim’deki PTT’ye kadar yürüdü.

Yürüyüşe Haber-Sen üyelerinin yanı sıra Halkevleri üyeleri, Dev Sağlık-İş üyeleri, TÜMTİS üyeleri, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, TTB Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen ve direnişleri devam eden taşeron PTT emekçileri katıldı.

“Yeter artık, cumartesi günleri çalışmak istemiyoruz” pankartı açan postacılar “Bak postacı geliyor, hesap soruyor” sloganları atarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında postacılar, “Cumartesi 110 kuruşa çalışmak istemiyoruz”, “Postacıya 3 dalda Oscar, en çok çalışan, en çok koşan, en az ücret alan” ve maruz kaldıkları meslek hastalıklarının yazılı olduğu dövizler taşıdılar.

‘Cumartesi çalışmak istemiyoruz’
300’e yakın katılımın olduğu yürüyüş boyunca postacılar sık sık AKP, PTT Genel Müdürü ve Ulaştırma Bakanı aleyhinde sloganlar attı. Taksim Meydanı’ndan geçen postacılar, Taksim’de bulunan PTT önüne geldi. PTT önünde ilk konuşmayı Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı. Çerkezoğlu, postacıların güvencesizleştirmeye karşı mücadele ettiğini belirtti. Çerkezoğlu’nun ardından Haber-Sen Genel Başkanı Ufuk Baytekin söz aldı. Baytekin, PTT yönetiminin postanelerdeki tabelalarda yazılı olan “Çalışanların görüşüne danışılarak” ifadesini kaldırdığına değindi ve postacıların yaşadığı sıkıntıları hatırlattı. Baytekin tatil günlerinde saati 110 kuruşa çalıştırıldıklarını ifade etti ve cumartesi günleri çalışmak istemediklerini ifade etti.

Haber-Sen genel başkanının ardından sözü TTB Merkez Konsey Üyesi Hüseyin Demirdizen aldı. Demirdizen: “AKP hükümeti her şeyin fiyatını biliyor ama değerini bilmiyor” diyerek başladığı konuşmasında AKP’nin nükleer konusundaki tutumunu eleştirdi ve postacıların insanca yaşam mücadelesini selamladı. Demirdizen’in ardından KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar bir konuşma yaptı. Çınar, postacıların yaşadıkları sorunlara dikkat çekti ve postacıların cumartesi günleri çalıştırılmasının angarya olduğunu belirtti.


‘Zamanında gelmeyen postaların sorumlusu PTT Genel Müdürlüğü’dür’
Konuşmaların ardından PTT’de dağıtım bölümünde çalışan bir çalışan Haber-Sen adına basın açıklamasını okudu. PTT çalışanları, kadrolu personel alınmadığı için PTT yönetiminin bayram tatili ve hafta sonları personel çalıştırma yolunu tercih ettiğini ve bu durumun iş yüklerini artırdığını belirttiler. Taşeron çalıştırmanın yaygınlaştığını belirten Haber-Sen üyeleri, taşeron PTT çalışanlarının işten çıkarılmasını protesto etti. Haber-Sen üyeleri, PTT çalışanlarının alın teri ile oluşturdukları kefalet sandıklarının gasp edilerek PTT Bank adı altında bir yapılanmaya harcandığını söyledi ve kefalet sandığındaki paraların hak sahiplerine derhal iade edilmesi gerektiğini söyledi. Birçok postanede güvenlik önlemlerinden yoksun şekilde çalışan meslektaşları olduğunu belirten PTT çalışanları zamanında gelmeyen postalardan kendilerinin değil PTT Genel Müdürlüğü’nün sorumlu olduğunu belirtti.

‘Taleplerimiz kabul edilmezse greve gideriz’
Haber-Sen taleplerini sıraladı:

“PTT’ye taşeron personel yerine kadrolu personel alınsın. İşten çıkarılan taşeron PTT işçileri kadrolu personel statüsünde işe geri alınsın. PTT’lere ve işyerlerine güvenlik elemanı alınmasın. Kapatılan kreşlerimiz yeniden açılsın. Haber-Sen’e yönelik baskı ve sürgünler son bulsun.”

Haber-Sen üyeleri, taleplerinin kabul edilmemesi durumunda postacıların kapıları çalmayacağını ve grev örgütleyeceklerini söylediler. Haber-Sen üyeleri, son olarak 3 Nisan’da Ankara’da güvencesizleştirmeye ve taşeron sistemine karşı gerçekleştirilecek mitingin çağrısını yaptı.

Basın açıklamasının ardından postacılar cumartesi saat başına aldıkları 110 kuruşu getirdikleri kutuya atarak PTT Genel Müdürlüğü’ne armağan etti.

Postacılar, taleplerinin yazılı olduğu kağıtları posta güvercinlerine bağlayarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a ve PTT Genel Müdürü’ne yolladılar. Posta güvercinlerinin uçurulmasının ardından eylem sona erdi.Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER