Bakanı ve TTK Genel Müdürlüğü'nü Göreve Çağırıyoruz!

KESK Genel Başkanı Döndü TAKA ÇINAR'ın 29 Nisan 2011 Tarihinde Yaptığı Basın Açıklaması Metnidir

Bakanı ve TTK Genel Müdürlüğü'nü Göreve Çağırıyoruz!

Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak/KozluTaşkömürü İşletme Müessesesi Müdürlüğünde Mühendis pozisyonunda görevli iken,  19.03.2005 tarihinde, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ‘nun 18. maddesi uyarınca, Konfederasyonumuza (KESK) bağlı, Enerji Sanayi ve Maden Emekçileri Sendikası (ESM) Yönetim Kuruluna seçilmiş olanKemal BULUT, 15.04.2011 tarihine kadar adı geçen sendikamız Genel Başkanlığı görevini yürütmüştür.
İki dönem ESM Sendikamızın Genel Başkanlık görevini yürüten Kemal Bulut’un 5.04.2011 tarihli dilekçesiyle, 15.04.2011 tarihi itibariyle sendikadaki görevi sona ereceğinden, İş güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığında göreve başlama talebi dikkate alınmayarak, TTK Genel Müdürlüğünce Bartın ilimize bağlı Amasra Taşkömürü Müessesesi Müdürlüğünde görevlendirilmiştir.
Yapılan görevlendirme, 4688 Sayılı Kanunun Sendika Yöneticilerinin güvencesi başlıklı 18. Maddesinde yer alan, “ …. 30 gün içinde görevine dönme başvurusunda bulunan kişilerin eski görevlerine başlatılması..” hükmüne aykırıdır.Diğer yandan, adı geçen sendika yöneticimizin eşi de TTK Zonguldak merkezinde Genel Müdürlük bünyesinde çalışmakta ve aile olarak Zonguldak’ta lojmanda oturmaktadırlar.
Tüm sendikaların yeni üye yapmak ve “yetkili sendika” olmak için ülke genelinde çalışma yürüttüğü bir dönemde, ESM Genel Başkanlığı yapmış bir yöneticimiz, adeta il dışına sürgün edilmiştir. Bu işlem, KESK’e ve ESM’ye yönelik ciddi bir tehdit, sendikal faaliyetlerimizin engellenmesi ve üyelerimiz üzerinde bir çeşit baskı ve yıldırma yöntemidir.
Yapılan işlemin hukuka uygunluğunun ve aile birliğinin sağlanması bakımından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı ve TTK Genel Müdürü ile görüşmelerimize rağmen şu ana kadar bu usulsüzlüğün giderilmesine yönelik her hangi bir adım atılmadığı gibi, TTK Genel Müdürü yetkilerini keyfiyet kullanmakta ısrar etmektedir.
Bu tutum, AKP ve bürokratlarının taraflı tutumlarının, kanun, kural tanımazlıklarının çok açık bir göstergesidir. Bu zalimane tutumu kınıyoruz. Biz, sendikal haklarımızın ve güvencelerimizin ihlal edilmesine karşı hukuki ve fiili meşru kitlesel mücadelemizi her alanda ve her düzeyde sürdüreceğiz.
Unutmayınız, saraylar saltanatlar, Sultan Hanlara bile kalmadı. Bir gün sizin de saltanatınız yıkılır. Zalimler mazlumlara uyguladığı baskı ve zulümleriyle anılır.
Yaşayan ise, insanlığın, emekçilerin insanca, adil ve barış içinde yaşam için verdikleri mücadeledir.
Sayın Bakan başta olmak üzere, tüm yetkilileri, ESM Eski Genel Başkanımız Kemal BULUT arkadaşımızın, eski görev yeri olan, Kozlu Taşkömürü İşletme Müessesesi Müdürlüğünde görevine başlatılması için göreve çağırıyoruz.
 


Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER