BAKANLIK ÖNÜNDE, METEOROLOJİ ÇALIŞANLARI İÇİN EYLEM

Türk Büro-Sen, 23.03.2011 tarihinde Dünya Meteoroloji günü münasebetiyle Çevre ve Orman Bakanlığı önünde, Genel Başkan Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri, Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcıları, Türk Büro-Sen Ankara Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda üyemizin katılımıyla eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

BAKANLIK ÖNÜNDE, METEOROLOJİ ÇALIŞANLARI İÇİN EYLEM
Çevre Orman Bakanlığı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Meteoroloji çalışanlarına Mart ayında ödenmesi gereken ek ödemelerin hala çalışanlara verilmediğini ifade etti. Dünya Meteoroloji Günü’nde kurumun sorunlarla boğuştuğunu da belirten Genel Başkan Fahrettin Yokuş, “Akp iktidara geldiği günden bugüne kadar Meteoroloji Genel Müdürlüğünde yöneticiler arasında ayrımcılık yapılmış, 25 şube müdürlüğü kadroları yandaşlara peşkeş çekilmiş, yüzlerce meteoroloji çalışanının hakları ellerinden alınmış. Haklarını aramak için dava açan memurlar daha sonra sürgüne uğramışlardır. Yöneticiler mahkeme kararlarına uymamışlardır. Bu hususta Meteorolojiden Sorumlu Bakan duyarsız kaldığı gibi hukuksuzluğa göz yuman idarecilerin yargılanmasına da izin vermemiştir. Meteoroloji çalışanlarına da, Devlet Hava Meydanlarında ödenen oranlarda ödenmesi talebimizi; TBMM’de torba yasa görüşülürken 27.01.2011 tarihinde yine burada Bakanlık önünde EuroControl tazminatının torba yasaya konmasını Sayın Bakan’dan talepte bulunmuştuk. Ancak, Bakan talebimize duyarsız kalmıştır. Bazı milletvekillerinin bu konuda verdiği önergede, iktidar partisi milletvekilleri tarafından reddedilmiştir.” dedi.

Sloganlar ve alkışlar arasında devam eden Basın Açıklamasında Genel Başkan Yokuş; “Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, ek ödemelerle ilgili bir duyuru yayınlayarak; son günlerde konunun, kamuoyunda, bazı personeller arasında ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından yanlış anlaşılmalara neden olduğu ve olayı farklı yönlere çektiğini iddia etmiştir. Yine aynı açıklamada, “bazı sivil toplum örgütleri ve personelinin olumsuz ve olayı yanlış yönlendirici açıklamaları Havacılık Tazminatı çalışmalarını Maliye Bakanlığı ile yapılan çalışmaları olumsuz yönde etkilediğini bilinmesi gerekmektedir.” denilmektedir. Bu açıklamanın akabinde, sosyal paylaşım sitelerinde ek ödeme alamayan ve kazanılmış hakları verilmeyen bazı Meteoroloji personelinin feryatları ve haksızlığa itirazları, Meteoroloji yöneticileri tarafından soruşturma açılarak, baskı uygulamaktadır. Şu anda, Türkiye’nin dört bir yanında 17 Meteoroloji çalışanı hakkında, haklarını aradıkları gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştır. Biz hak etmediğimiz bir talepte bulunmuyoruz. Biz hakkımız olanı talep ediyoruz. Adalet, eşitlik ve hakkaniyet istiyoruz. Meteoroloji çalışanlarının haklarını müdafaa etmek, onların sorunlarını çözmeye çalışmak suç mudur?” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Konuşmasının son bölümünde son günlerde ülke gündemini işgal eden, polis memurlarına şımarık vekil tokadını da eleştiren Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş; “bölücü terör örgütü yandaşlarının bu kadar pervasız davranışlarının sorumlusu hükümettir. Hiç kimse devletimizin polisine el kaldıramaz. Yapılan bu hareketi kınıyoruz. Dokunulmaz zırhını bürünerek, suç işlemeyenlerin önüne geçilmeli, milletvekilli dokunulmazlığı kaldırılmalıdır” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından, Türk Büro-Sen üyeleri olaysız şekilde dağıldı.


Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER