Başbakana 12 Haziran Mektubu

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı'dan Başbakan'a 12 Haziran mektubu

Başbakana 12 Haziran Mektubu
Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdikleri mektupta başta eğitimcilerin olmak üzere tüm memurların beklentilerini karşılayacak adaletli bir maaş artışının 12 Haziran genel seçimlerinden önce açıklamasını istediklerini belirtti.
 
DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, mektupta, 9 yıllık Toplu Görüşme süresince ciddi varlık gösteremeyen yetkili sendikaların, çalışanların hak ve çıkarları yerine daha çok ideolojik konularla ve siyasi partilerle angaje olduğunu ve bu nedenle memurların yetkili sendikalara umut ve tahammüllerinin kalmadığını belirterek, memur maaşları tartışmasının ancak Başbakan Erdoğan’ın kendisinin konuya el atmasıyla çözülebileceğini söyledi.
 
Aileleriyle ve emeklileriyle birlikte 20 milyonu bulan memurların zorunlu ve vazgeçilmez ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını ve bu nedenle ek zam taleplerinin tamamen gerçekçi bir talep olduğunu ifade eden Gürkan Avcı, Kamu kesiminde çalışan işçi ve memur ücretleri arasındaki makasın memur aleyhine açıldığı yakınmasında bulunularak, farkın memur aleyhine yüzde 270 oranına ulaştığının altını çizdi.
 
Avcı, ayrıca kamu kesiminde çalışan aynı işi yapan fakat farklı bakanlıklarda çalışan memurlar arasında da gelir uçurumu bulunduğu ve hükümetin ‘eşit işe eşit ücret’ vaadini 12 Haziran seçimleri öncesi yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
 
Başbakana gönderilen mektupta, iktidarları döneminde Türkiye’nin yüzde 50 civarında büyüdüğünün haklı olarak övünme vesilesi olarak kullanıldığını fakat bu büyümeye büyük katkıları bulunan kamu görevlilerine yalnızca enflasyon oranı kadar zam yapıldığını hâlbuki memurlara büyümeden de pay verilmesi gerektiğini söyleyen Gürkan Avcı, mektupta, Hükümetin çalışanlar karşısında adalet ve hakkaniyet prensibiyle hareket etmesi, kamu çalışanlarının sorunlarını azaltması, moral ve motivasyonlarını yüksek tutması gerekir. Kamu görevlilerinin adaletli bir maaş artışı beklentisi ve adaletli bir ücret politikası talebi 12 Haziran genel seçimleri öncesinde her geçen gün artmaktadır, dedi.
 
Kamu çalışanlarına siyaset yapma, siyasi partilere üye ve yönetici olma hakkı istediklerini de söyleyen Genel Başkan Gürkan Avcı, Türkiye'nin en bilgili ve donanımlı kesimlerinden birisinin de kamu çalışanları olduğunu kaydederek, “Tüm AB ülkelerinde kamu görevlilerine siyaset hakkı tanınmaktadır. Ülkemizde de bu denli eğitimli bir camianın katılımcı ve çağdaş demokrasi adına siyaset yasağının kaldırılması durumunda ülkemiz siyasetine büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Devlet kamu işçisine siyaset hakkı tanırken kamu çalışanını bu haktan mahrum bırakmamalıdır" dedi.


Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER