BEÇ-SEN: SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALDIRILMALI

BEÇ-SEN Genel Başkanı Ferhat Şahin, sözleşmeli öğretmenliğin “kangren” olmaya devam ettiğini ifade ederek, iktidarın sözleşmeli öğretmenlik konusunda 12 Haziran seçimlerinden önce, TBMM’den çıkarmış olduğu Kanun Hükmünde Kararname yetkisini kullanarak sözleşmeli öğretmenlere kadro yolunu açarak sorunu çözmesini istedi.

BEÇ-SEN: SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALDIRILMALI
Bağımsız Eğitim Çalışanları Sendikası (BEÇ-SEN) Genel Başkanı Ferhat Şahin, sözleşmeli öğretmenliğin “kangren” olmaya devam ettiğini ifade ederek, iktidarın sözleşmeli öğretmenlik konusunda 12 Haziran seçimlerinden önce, TBMM’den çıkarmış olduğu Kanun Hükmünde Kararname yetkisini kullanarak sözleşmeli öğretmenlere kadro yolunu açarak sorunu çözmesini istedi.
BEÇ-SEN Başkanı Şahin yaptığı açıklamada, 2 yıldan bu yana Milli Eğitim Bakanının ve üst düzey bürokratlarının yapmış oldukları açıklamaların hayata geçmediğini, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ederek, bu durumun sözleşmeli öğretmenler arasında büyük bir hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Şahin, sayıları 70 bine varan sözleşmeli öğretmenlerin, güvencelerde ve haklarda mahrumiyetin “ızdırabıyla” yaşamakta olduklarını savundu. Şahin, “Üvey evlat muamelesi gören, sözleşmeli öğretmenliğin içler acısı çaresizliğini yaşayan eğitim öğretimin cefakar emekçileri yıllarca Devletin samimi yaklaşımını beklemişlerdir. İktidar her fırsatta sözleşmeli öğretmenle kadrolu öğretmen arasında fark olmadığını dile getirmektedir” dedi.

-“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN 'MEMURUM' DEMEK İSTİYOR”-

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçmesi halinde sözleşmelerini her yıl Ocak ayında yenilemekten kurtulacağını, geleceklerini görebileceğini, gönül rahatlığı ile aile kurabileceğini ifade eden Şahin, “Sözleşmeli öğretmemenin il içi ve il dışı tayin hakkına kavuşacak. Ek dersinden yapılan, SSK kesintisinden kurtulacak. Maaşını her ayın 15’inde kesintisiz alacak. İdareci veya müfettiş olabilme yolu açılacak. Askerlik yükümlülüklerini MEB emrinde öğretmen olarak yerine getirecek kısaca ben memurum diyecek, 657 sayılı Kanununla verilmiş haklara kavuşacaktır” dedi.
Şahin, sözleşmeli öğretmen sorununun çözülmesi için Hükümet’in Meclisten aldığı Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisini kullanarak Kamu personel reformunu bir an önce gerçekleştirip 4/B ve 4/C kapsamında istihdama son vermesini ve bu şekilde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmelerini istedi


Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir kara
Kadir kara - 10 yıl Önce

Öğretmenin sözleşmelisi olmaz.

Faruk ÇETİN
Faruk ÇETİN - 10 yıl Önce

Hangi Kurumda olursa olsun Eger o kuruma hizmet edıyosa sözleşmeli çalışmalar sorun olmuş ve olmayada teşkil etmektedirBir görevli daha verimli olabilmesi için piskolojik rahat olması gerekmktedır buda sözleşmeli çalısarak değil asil olarak çozulur bu ve bu tür işler artık bir son bulmalı mağdur kardeşlerimiz sesine kulak verilmelidirHayırlı olması temennisi ile................

MEHMET
MEHMET - 10 yıl Önce

TAMAMİYEL KATILIYORUM KADRO SÖZÜ TUTULMALI VAN İLİN DEN SELAMLAR

istanbul
istanbul - 10 yıl Önce

çeket kapıda beklerken eğitim olmaz

Nihat -Giresun-
Nihat -Giresun- - 10 yıl Önce

Biz Emaneten çalışıyoruz Aslında bu istihdama yönelik kurulmuş Eğitim Öğretime Yönelik Değil Bunu da farkındalıklamı Söylüyorlar anlamıyorum...! ama Eğitim Sisitemimizi çökertme.Düşünsenize Sonu belli olmayan bir yol nasıl Hizmet Beklenir?

SIRADAKİ HABER