'BÜYÜK ÖNDER'İN HAYALİNİ ORTADA BIRAKMAYACAĞIZ'

Eğitim-İş’in 8.yaş mutluluğu

'BÜYÜK ÖNDER'İN HAYALİNİ  ORTADA BIRAKMAYACAĞIZ'

Büyük Önder’in hayalini ortada bırakmayacak”

Eğitim-İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, 2005’te kurulan Eğitim-İş’in 8 yıllık sürede; eğitim çalışanlarının, tüm emekçilerin, günden güne yoksullaşan halkın ve karanlığa sürüklenen ülkenin umudu haline geldiğini söyledi. Eğitim-İş’in, Büyük Önder Atatürk’ün ulusuna güzel günler gösterme hayalini asla ortada bırakmayacağını vurgulayan Kayadan, “Eğitim-İş tabelası var olduğu sürece, Cumhuriyetin eğitim kurumlarında, aydınlanma devrimlerine savaş açanlara meydan okuyacak namuslu bir soluk da mutlaka var olacaktır” dedi.

 

“100. YILLIK SENDİKAL MÜCADELE GELENEĞİNİN MİRASÇISI”

Eğitim-İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkesi olmayanın sendikası olmaz” şiarıyla yola çıkan Eğitim-İş’in 8 yıllık sürede, yüz yıllık sendikal mücadele geleneğimizden ders alarak yoluna devam ettiğini bildirdi.

Kayadan, “Bugün Encümen-i Muallim’den, TÖS’den, TÖBDER’den devraldığımız kültür, birikim ve cesaretle, Köy Enstitüleri ile Fakir Baykurt’un yurtsever ve mücadeleci ruhunu birleştirerek yeniden kurduğumuz Eğitim-İş’imizi, Edirne’den Van’a, Hatay’dan Sinop’a yurdumuzun dört bir tarafındaki eğitim çalışanlarıyla kucaklaştırdık. Gözlerimizdeki mutluluğun pırıltısını, yüreğimizdeki coşkuyu ve heyecanı hiçbir zaman yitirmeden birbirimizle paylaştık” dedi.

 

“MÜCADELE ÇOK DAHA ÇETİN GEÇECEK”

17 Ekim 2005’ten bugüne dek emekleri ve gelecekleri için canları pahasına mücadele ettiklerinin altını çizen Kayadan, “Mücadelemiz cumhuriyetin bütün kurumlarının teslim alındığı yeni dönemde çok daha çetin geçecek. İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreçte, başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin Yeni Dünya Düzeni kapsamında sömürüyü alabildiğine yoğunlaştırdıkları, küreselleşme adı altında yapılan uygulamalarla emek örgütlerini ve demokratik kitle örgütlerini işlevsizleştirdikleri, yapılan özelleştirmelerle taşeronlaştırmayı etkin kıldıkları görülmektedir. AKP iktidarı ise bu küresel güçlerle işbirliği yaparak, ulus devletin ve bağımsızlığın yok edilmesine, etnik ve dinsel ayrımcılıklarla da üniter yapının yıkılmasına, ulusal birlik ve beraberliğin bozulmasına çanak tutmaktadır. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi siyasal iktidar, tek parti egemenliği yürüterek kendine muhalif olan kişi ve kurumlar üzerinde olmadık baskılar uygulamaktadır. Bu yolla toplumu sindirmeye, adeta bir korku imparatorluğu kurmaya çalışmaktadır” diye konuştu.

 

“MÜCADELE RUHUMUZ HALKIMIZIN ÜZERİNE GÜNEŞ GİBİ DOĞDU”

Eğitim-İş’in böyle bir süreçte mücadele alanı içinde olmasının, emek mücadelesinde ülke ve ulus açısından çok büyük bir anlam ve önem taşıdığını kaydeden Kayadan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitim-İş’in kuruluş gerekçelerinden birisi de, yetkin olmayan kadroların eline terk edilen gerici eğitim siyasetinin yarattığı yıkımı en aza indirmek, eğitim çalışanlarını içine düştükleri karamsarlıktan çıkarmaktır. Sendikamızın bu arayış üzerinde yükselen hukuk mücadelesi, soluksuz ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla kamuoyunun büyük takdirini toplamıştır.  Mücadelemiz, Milli Eğitim Bakanlığı’na sayısız defalar geri adım attırmış, bu yolla on binlerce mağdur eğitim çalışanının sorunlarına çözüm üretilmiştir. Kuruluşumuzdan bugüne işkolunda hukuk mücadelesinin önderliğini yaparak yüzlerce hukuksuzluğu etkisiz kılmanın, bu yolla işkoluna mücadele heyecanı aşılamanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Yüz yıllık emek ve aydınlanma mücadelesinin biricik mirasçısı olduğumuzun bilincindeyiz. Mücadele ruhumuz, ırkçının, bölücünün, gericinin devlete ya da sokağa egemen olduğu her dönemde halkımızın üzerine güneş gibi doğmuştur.”

 

EĞİTİM-İŞ BÜYÜK ÖNDER’İN HAYALİNİ ORTADA BIRAKMAYACAK”

Eğitim-İş’in, Büyük Önder Atatürk’ün ulusuna güzel günler gösterme hayalini asla ortada bırakmayacağını vurgulayan Kayadan, “Eğitim-İş tabelası var olduğu sürece, Cumhuriyetin eğitim kurumlarında, aydınlanma devrimlerine savaş açanlara meydan okuyacak namuslu bir soluk da mutlaka var olacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da emeğimize ve ülkemize yönelik her saldırı, karşısında sarsılmaz bir kale gibi Eğitim-İş’i bulacaktır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER