Çakmak: 'Siyasetin Güdümünde Olmayacağız'

Hürriyetçi Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Çakmak , “ Hiçbir şekilde siyasetin güdümünde olmayacağız, siyaset alanını ancak çalışanın sesini duyurma ve hak arama mecrası olarak göreceğiz.” dedi.

Çakmak: 'Siyasetin Güdümünde Olmayacağız'

Kısa süre önce eğitim ve bilim hizmet kolunda faaliyete geçen Hürriyetçi Eğitim Sen’in ardından, sağlık ve sosyal hizmet kolunda faaliyet sürdürecek olan Hürriyetçi Sağlık Sen’de kuruluşunu gerçekleştirerek çalışmalarına başladı. 21 kişiden oluşan kurucular kurulu üyeleri arasından seçilen 7 kişilik Kurucu Yönetim Kurulu üyeleri aralarında görev dağılımı yaparak görevine başladı.

Oluşum ardından bir açıklama yapan Hürriyetçi Sağlık Sen Genel Başkan yardımcısı Erdoğan Çakmak , Atatürk ilkelerine bağlı kalarak, bağımsız sendikacılık yapmayı vazgeçilmez temel ilke olarak benimseyen bir kadro hareketi olarak yola çıktıklarını söyledi.

Hiçbir şekilde siyasetin güdümünde olmayacaklarını, siyaset alanını ancak çalışanın sesini duyurma ve hak arama mecrası olarak göreceklerini söyleyen Çakmak ,” Mesnetsiz muhalefete, çözümsüz eleştiriye, yaftalamaya ve karalama senaryolarına ayıracak zamanımız yok, Çalışacağız, üreteceğiz, katkı sağlayacağız, hürriyet ve istiklalin timsali, dik duruşun adresi olacağız.” diye konuştu.

MÜCADELEMİZ ÇALIŞANLAR İÇİN OLACAK

Çalışanların ortak ekonomik, sosyal, mesleki hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek, çalışma şartlarını iyileştirmek için yola çıktıklarını anlatan Genel Başkan yardımcısı Erdoğan çakmak, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Güvenceli ve tekli istihdam modelinin geliştirilmesi için, Ücret politikasının, her türlü ilave ödenti mevzuatının adil şekilde yeniden tesis edilmesi için, Gelecek kaygısını yaşayan çalışanlara umut olmak, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü hakim kılmak için, Cinsiyetler arasındaki ayırımcılığa, eşitliksiz uygulamalara karşı gelerek, kadın çalışanlarının tüm sendikal yapı süreçlerine dahil edilmesi için, Çalışanları itibarsızlaştıran, kutuplaştıran ve çalışma barışını bozan uygulamalara karşı mücadele etmek için, Çalışanlar arasında birlik ve beraberliği tesis etmek, hür ve bağımsız düşünceye saygı kültürünü geliştirmek için, Hizmet kolumuzda çalışanların örgütlendiği tüm sivil toplum kuruluşları ile ortak mücadele alanı oluşturmak için geliyoruz. Sağlık ve Sosyal hizmet çalışanlarının insan onuruna yaraşır bir hayat sürmelerini temin etmek için etik değerlere uygun her türlü mücadeleden yana olacağız. Hürriyetçi Sağlık Sen olarak yaratılan gündemin arkasına takılmak yerine, görüş ve önerilerimizle, taleplerimizle, eylemlerimizle gündem oluşturmak ve sonuç almak üzere yeni bir sendikal anlayışı benimsiyoruz. Kişilerin ve kurumların ilkeleri gölgelemediği bir kadro hareketi başlatıyoruz. Sendikacılığın zaaflar üzerine kurulmasına karşıyız.  Demokratik ilkeler üzerinde, fırsat eşitliğini özümseyen bir sendikal yapı inşa etmek istiyoruz. Sendikamız için aslolan millettir, devlet dahil tüm kurumlar milletin devamlılığı ve refahı içindir. Medeniyet de örgütlü mücadelenin tohumları arasında yeşerir.M. Kemal Atatürk’ün, “Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kuruluşun anası hürriyettir." Sözünde anlamını bulduğu gibi “HÜRRİYET” vazgeçilmez ülkümüz olacaktır. Bu düşünce ile tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını örgütlenme hürriyetine çağırıyoruz. Ant olsun hürriyete, ant olsun özgürlüğe…”

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER