Deri-İş: 'DESA'yı boykot et!'

Deri-İş üyeleri İstanbul’da Taksim Tramvay Durağı’nda bir basın açıklaması yaparak DESA’yı protesto etti. Basın açıklamasının ardından eylemciler DESA mağazası önünde "DESA’yı boykot et!" dedi

Deri-İş: 'DESA'yı boykot et!'
Deri-İş Sendikası, DESA'da sendikal örgütlenme önündeki engelleri İstiklal Caddesi'nde bulunan DESA mağazası önünde protesto etti. Taksim Tramvay Durağı’nda bir basın açıklaması yapan eylemciler DESA mağazasına yürüdü. Yürüyüşe DİSK, KESK ve Türk-İş'e bağlı sendikaların üyeleri de eyleme destek verdi. Eylemciler, DESA müşterilerine DESA'dan ürün almamaya çağırdı.

Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen DESA işçileri, "Müşteriye güler yüz, işçiye zulüm. Sendika düşmanı DESA'dan giyinirken iki kere düşün" yazılı pankart açarak yürüyüşe geçti. 300’e yakın kişinin katıldığı eylemde sık sık “DESA'ya sendika girecek başka yolu yok”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi, DESA'nın Düzce ve Sefaköy fabrikalarında 2008'den bu yana işten çıkarılan birçok işçinin işe iade davasını kazanmasına rağmen işverenin sendika düşmanlığının sürdüğünü belirtti. Servi, DESA’nın birçok teşvikten yararlandığını ve teşviklerin DESA çalışanlarının vergileriyle karşılandığını hatırlatarak “DESA, çalışanına saygı göstermelidir” dedi.

Asgari ücrete dünyanın en pahalı çantasını üretiyorlar
DESA’da dünyanın en pahalı çantalarından Prada markasının üretildiğini söyleyen Servi, Prada’nın çanta saplarının Düzce’de evlerde ve merdiven altı atölyelerde üretildiğini söyledi. DESA’daki ağır çalışma koşullarına değinen Servi, DESA çalışanlarının psikolojik taciz, hakaret, tehdit ve işten atma saldırılarına maruz kalarak çalıştığını vurguladı. Dünyanın en pahalı çantalarını üreten DESA işçilerinin asgari ücret aldığını belirten Servi şunları söyledi: “Bugün sağlık, eğitim paralı hale getirilirken, kamu yararı gözeten kurumlarda güvencesiz, çalıştırma yaygınlaştırılıyor. Güvencesiz ve kuralsız bir bizimde çalıştırmaya karşı sendikalar da ortak mücadeleyi yükseltiyorlar."

‘DESA’yı boykot et!’
Servi, DESA müşterilerine boykot çağrısında bulundu: "Emeğe saygılı olmayan, kamuoyunda demokrat, müşterisine güler yüz takınan ancak işçisine karşı despot bir tutum olan DESA'dan ürün almayarak protesto etmelerini istiyoruz."

DESA mağazalarında müşterilere gösterilen güler yüzün arkasında işçilere gösterilen ağır psikolojik taciz uygulamaları, hakaret, işten atmalar ve tehditlerin bulunduğunu kaydeden Musa Servi, DESA müşterilerine çağrıda bulundu: "Emeğe saygılı olmayan, kamuoyunda demokrat, müşterisine güler yüz takınan ancak işçisine karşı despot bir tutum olan DESA'dan ürün almayarak protesto etmelerini istiyoruz."

Servi’nin çağrısının ardından KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar ve Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu birer konuşma yaparak işçilerin yanlarında olduklarını belirtti.

Açıklamaların ardından sloganlar eşliğinde DESA'nın İstiklal Caddesi'nde bulunan mağazası önüne yürüyüş gerçekleştirildi.Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER