DES: Emekliliği gelmiş öğretmenler teşvik edilmeli

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a "Emekliliği gelmiş 113 bin öğretmen özel teşviklerle emekli edilsin. Bunların yerine 270 bin öğretmen adayı arasından atama yapılsın" önerisinde bulundu.

DES: Emekliliği gelmiş öğretmenler teşvik edilmeli

DES'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, DESAM tarafından düzenlenen 'Eğitim Sisteminin Sorunları ve Çözümleri' Panelinde konuşan DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, emekli olanların yerine atanacak olan öğretmenlerden geriye kalan öğretmen adaylarının da özel okullar maharetiyle istihdam edilebileceğini bunun için de halen yüzde 2'lerde seyreden özel okulculuğun desteklenerek yüzde 10 seviyelerine yükseltilmesi gerektiğini belirterek, "Devlet, özel okullardan alınan vergileri sıfırlayarak yahut çok aşağılara çekerek ve özel okul yapmak isteyen müteşebbise okul arsasını bedava vererek bu sorunun çözümüne katkıda bulunmalıdır" diye konuştu. Eğitim sisteminin ana sorunlarından olan atanmayı bekleyen öğretmenler ile öğretmen açığı konusunun bu yolla çözüme kavuşturulmasının mümkün olacağını söyleyen Avcı, kopya skandalı nedeniyle mağdur duruma düşmüş öğretmen adaylarının da mağduriyetinin giderileceğini söyledi.
 

'İhtiyaç duyulan branşlarda atanma sağlanabilir'
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a konuyla ilgili rapor gönderdiklerini söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, "İhtiyaç fazlası branşlarda atanmayı bekleyen öğretmen adaylarına bir sene eğitim verilerek ihtiyaç duyulan branşlarda atanmaları sağlanabilir. İhtiyaç duyulmayan alanlarla ilgili kimi eğitim fakültelerinin kontenjanları azaltılmalı, kimileri ise kapatılarak, ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmelidir. Gençlerimizin işsizliğe, umutsuzluğa mahkûm edilmemesi için hızla adımlar atılmaya başlanmalıdır" ifadelerini kullandı.
 

'Sözleşmeli, ücretli, vekil öğretmenlik' politikalarının sağlıklı sonuçlar vermediğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu önlem almaya davet eden Avcı, "Öğretmenin kendisini devlete adaması gerekirken sözleşmelilik uygulamasıyla öğretmen, okulunu ve mesleğini benimseyemez duruma gelmiştir. Öğretmenlik mesleğinde; sözleşmelilik, vekillik, ücretlilik kavramı kaldırılmalıdır" dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER