DES: YGS SINAVI YENİDEN YAPILSIN

Demokrat Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, YGS ile ilgili şifre iddialarının gençlerin psikolojisini bozduğunu ve milletin vicdanında derin şüpheler doğurduğunu belirterek, “YGS Sınavı yeniden yapılsın” çağrısında bulundu.

DES: YGS SINAVI YENİDEN YAPILSIN
Demokrat Eğitimciler Sendikası(DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, YGS ile ilgili şifre iddialarının gençlerin psikolojisini bozduğunu ve milletin vicdanında derin şüpheler doğurduğunu belirterek, “YGS Sınavı yeniden yapılsın” çağrısında bulundu.

YGS sınavına giren bir grup gencin yaşadıkları mağduriyeti ve psikolojik baskıyı paylaşmak ve destek istemek amacıyla sendika genel merkezinde ziyaret ettikleri DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, KPSS sınavında yaşanan kopya olayından sonra, YGS ve ALES sınavlarında yaşanan şifre ve hatalı kitapçık skandalları ve ardından Güneydoğu bölgesindeki bazı sınav salonlarında toplu kopya çekildiği iddiaları nedeniyle ÖSYM’nin güvenilirliğinin azaldığını ve kamuoyu vicdanında itibarının zedelendiğini belirtti. Avcı, “ÖSYM kurumunda çalışan 350 kişinin, birbiriyle birinci ya da ikinci dereceden akraba olması, ÖSYM'den emekli olan pek çok kişinin ise METEKSAN tarafından işe alınması, bazı ÖSYM yöneticilerinin kimi dershanelerin ortak ve hissedarı olması kamuoyu vicdanında infial yaratan skandallardan bazılarıdır. ÖSYM tarafından yapılan onlarca sınava giren milyonlarca gencimizin geleceğini belirleyen bir kurumun geldiği nokta endişe vericidir” dedi.

-“YGS’DEKİ MAĞDURİYETTEN SİYASİ BİR ÇIKAR OLUŞTURMA KAYGISINI DOĞRU BULMUYORUZ”-

Öte yandan YGS’deki mağduriyetten siyasi bir çıkar oluşturma kaygısını doğru bulmadıklarını ve kınadıklarını ifade eden Avcı, “Gençlerin demokratik yollarla haklı ve meşru bir şekilde ortaya koydukları tepki ve kaygılarını görmezden gelmek ve ideolojik bir eylem diyerek etiketlemekte siyasi bir körlüktür ve ayıptır. Sorun gençlerimizin sorunudur. Geleceğimizin meselesidir. Gençlerimizin geleceğini siyasi hesaplara alet etmek siyasi etiğe sığmadığı gibi insancılda değildir” diye konuştu.

Bu itibarla, ÖSYM çalışanlarının tümünün görevden alınarak farklı kurumlara dağıtılmasını isteyen Avcı, “Sorumlular hakkında kapsamlı adli ve idari soruşturmalar açılmalıdır. ÖSYM’nin yeniden yapılandırılması gerekmektedir. ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlar yeniden değerlendirilmeli ve Güneydoğu Bölgemizdeki kimi sınavlarla alakalı incelemeler yapılmalıdır” ifadelerini kullandı


Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER