DİN BİRLEŞTİRİCİDİR

Türk Diyanet Vakıf-Sen'den, BDP'li vekilin "sivil itaatsizlik kapsamında imamların arkasında namaz kılmayın" cagrısına cok sert bir acıklama geldi.

DİN BİRLEŞTİRİCİDİR
Son günlerde “Din, Diyanet, Cuma Namazı, İmam”  gibi kavramlar üzerinden yüce dinimizin istismar edilmekte olduğunu üzülerek müşahede etmekteyiz.  

Bütün Müslümanları kardeş sayan dinimiz ayrımcılığa şiddetle karşıdır.  Dinimizde Cuma Namazının nasıl ve ne şekilde kılınacağı yüzyıllar öncesinden ortaya konulmuş, nasıl ve ne şekilde kılınacağı da dini kitaplarda mevcuttur. Bu durum Peygamber Efendimizin gününden bu tarafa böylece devam etmektedir.   
Esasen Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevi de “İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek” dir.
Bu görev Din görevlileri aracılığıyla sunulmaktadır.
Din görevlileri ülkemizin her yerinde bu görevi yerine getirirken cemaatin ırk, dil, felsefi düşünce, mezhep ve siyasi görüşlerine bakmadan “Dinin ortak, birleştirici ve bütünleştirici” emirlerini anlatırlar.
Din Görevlileri mevzuat çerçevesinde görev yaparlar ve “din kisvesi” adı altında İslam dışı bir şey söylemezler.
Din görevlilerini, Diyaneti ve Yüce dinimizi siyasi ve ideolojik anlayışlarına alet etmek kimsenin haddi değildir. Dinin özünde tevhid vardır, bölünmek parçalanmak yoktur.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 06.04.2011


 
Nuri ÜNAL
Genel BaşkanGüncelleme Tarihi: 08 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER