Eğitim-Bir-Sen Soruyor İLKSAN Susuyor

İLKSAN’ın Genel Kurulu, 28-29 Nisan 2011 tarihleri arasında, Alanya Ananas Otel’de yapılmış ve Eğitim-Bir-Sen’in İLKSAN hakkındaki açıklamaları gündeme oluşturmuştu.

Eğitim-Bir-Sen Soruyor İLKSAN Susuyor
 İLKSAN Yönetim Kurulu, Eğitim-Bir-Sen’e cevap vererek, “1 Milyar Kayıp” açıklamasını esefle karşıladıklarını belirtmiş, kaybın nedeni olarak 1996 yılından önceki yönetimi göstermiştir. İLKSAN, yine aynı taktiği kullanmış ve topu taca atmıştır. Eğitim-Bir-Sen olarak bizim, 1996 yılından önce olduğu kadar, 1996 yılından sonra yöneten zihniyetin de yönetim becerisizlikleri ile bu kayıpta katkıları olduğu konusunda şüphemiz yoktur. Bu zihniyet döneminde yapılan icraatlara ilişkin sorduğumuz sorulara cevap vermekten kaçınmaları bizim için şaşırtıcı değildir. İLKSAN, daha önce sorduğumuz ama cevap verilmeyen aşağıdaki sorulara cevap verebilecek midir? 250 bin eğitim çalışanı bu soruların cevaplarını hak ediyorlar ve bekliyorlar. Eğitim-Bir-Sen’in sorularından rahatsız olanlar bilmelidirler ki, İLKSAN ile ilgili sorulacaklar, sorulanlardan daha fazladır.
 
Eğitim-Bir-Sen Tarafından Yöneltilen, Türk Eğitim-Sen ve İLKSAN Yönetimini Rahatsız Eden Sorular:
 
1- İLKSAN’ın 1.1 milyar TL’si neden kayıptır?
2- 2003 yılında 11 milyon TL değer biçilen Ankara Yenikent’teki 250 bin metrekarelik İLKSAN arsası 2004 yılında 6 milyon TL’ye satılarak, İLKSAN 5 milyon TL zarara uğratılmıştır. İLKSAN’ı 5 milyon TL zarara uğratan dönemin İLKSAN Başkanı, şu an MHP Kars Milletvekili Adayı Harun Yenice, “Verdimse, devlete verdim” demiştir. Kimin malını kime vermiştir?
3- İLKSAN’ın kurum avukatı olmasına rağmen suistimalden dolayı İstanbul Pendik’teki arsayla ilgili 2.5 milyon TL’lik avukatlık ücreti davasında bu anlayışın rolü yok mudur? Şu ana kadar bu avukatlara ne kadar para ödenmiştir. Bu davanın açılış gerekçesini açıklayacak mısınız?
4- 2008 yılında Ankara Yenikent’teki 6 milyon değerinde üyelerin aidatları ile yapılan halen atıl durumda Ticaret Merkezi üç defa ihaleye çıkmasına rağmen ne alan olmuştur ne de kiralayan. Geç teslim edilmesine rağmen, sözleşme hükümlerinin özensiz hazırlanması nedeniyle ne yazık ki zarar da tazmin edilememiştir. Bu yönetimin iş bilirliğinden söz edilebilir mi? 6 milyonluk atıl yatırımın sorumlusu kimdir?
5- İLKSAN’a ait işletmeler zarar etmektedir. Niçin işletmecilikte ısrar edilmektedir?
6- İLKSAN’a ait Ananas Otel’de ücretsiz kaç kişi ve kimler tatil yapmıştır?
7- İLKSAN’ın gelirlerinin yüzde 98,2’si faiz ve aidat geliri olduğuna göre, yönetim başarısı nerededir? Buna karşılık İLKSAN yönetiminin aldığı 384 bin TL’lik yönetim giderleri ne kadar doğrudur?
8- 2005-2006 yılında bağımsız dış denetim hizmeti alınmış ve TANGRAM raporu olarak bilinen her satırı skandal olan rapor neden gizlenmektedir. Delegelere niçin dağıtılmamaktadır?
9- Neredeyse yapılan her işin mahkemelik olduğu, her yıl davaların arttığı yalan mıdır?
10- Daha önceki genel kurullarda açığın 600 bin TL olduğu söylenmiştir. Bu sene 1.1 milyar TL olduğu söylenmektedir. Bu rakamlar bile birkaç yılda açığın arttığını göstermiyor mu?
11-  TANGRAM raporundaki şu tespitler dikkat çekmektedir: “Kurum içi ve dışı akrabalık bağlarının çokluğu, kurumda çalışanların %40’a yakını bir başka çalışanla evli, kan bağı veya evlilik yoluyla akraba (dayıoğlu, halaoğlu, görümce, kayınbirader gibi), boşanmış ya da hemşeri veya hısımdır. Ayrıca kurum üzerinde etkisi olan kuruluşlarla da akrabalık bağları vardır. Bu nedenle bazı görevlendirmelerde, dışarıdan gelebilecek bu etkiler nedeniyle zorluk yaşanmaktadır. Böylesine yakın bağlarla örülmüş yapının olduğu bir ortamda herhangi bir bilginin gizli kalması, dedikodu yapılmaması, kararların kurum içinde çaycıdan müdüre herkes tarafından konuşulur ve yorumlanır hale gelmemesi mümkün görülmemektedir.” İLKSAN’da neden halen yeni eleman istihdamı yapılıyor ve son dönem de dâhil olmak üzere alınan personel kimin ve hangi kurum yöneticilerinin yakınlarıdır?
İLKSAN Yönetim Kurulu, yukarıda bulunan sorulardan sadece “1 Milyar TL Kayıp” kısmına cevap vermeye çalışıyormuş gibi yaparak, ona da cevap vermeyip adeta diğer soruları gözden kaçırıp hasıraltı yapmayı seçmektedir. 96’dan öncesi ve sonrası diye ayırmaksızın İLKSAN’ın suistimallerle, kaynaklarının çarçur edilmesiyle gündeme gelmesinden dolayı duyduğumuz rahatsızlığı belirtiyor, yukarıda sıraladığımız konulardaki soruların Türk Eğitim-Sen’li delegelerin seçtiği ve icraatlarını bizzat sendikanın savunduğu yönetim zamanına ait olduğunun bilinmesini istiyoruz. İLKSAN Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama, tatmin edici olmamakla birlikte, aslında bir nevi de itiraf niteliğindedir. Kısacası soruların cevabı verilmemiştir.
 
Evet, İLKSAN’dan cevap bekliyoruz…


egitimbirsen.org.tr
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Çalık
Ali Çalık - 10 yıl Önce

İlksandan bıktık.Bu soruların cevabı verilmelidir.Artık para kesilmesini istemiyoruzzzzzzzzzzz.Yazıktır kardeşim, kim verecek bunun hesabını.Hala her ay 30 TL kesiliyor.Bakanlık ne yapıp edip bu işi halletmelidir.Nasıl olsa hazır para geliyor.Kim hayır der.Yok böyle bi şey ya.

ALİ
ALİ - 10 yıl Önce

İLKSANA KARŞI YÖNELTİLEN İFTİRA NİTELİLİ SORULAR,EĞİTİM BİRSENİN GENEL SEKRETERİ RAMAZAN EFENDİNİN VE İKTİDAR YANLILARININ KUYRUK ACISI NEDENİYLE ÜRETTİĞİ SORULAR SORULAR OLMASIN.ZİRA SANDIK;BAKANLIK,MALİYE VE SAYIŞTAY TARAFINDAN ÜÇLÜ DENETİMDEN GEÇİRİLİYOR.HİLE VE HIRSIZLIK VARDI DA BU KURUMLAR İKTİDARIN ELİNDE OLMASINA RAĞMEN GÖZ MÜ YUMDU ACABA

SIRADAKİ HABER