Eğitim Çalışanlarından Yeni Sendika: ‘Hürriyetçi Eğitim Sen’

Hiçbir şekilde siyasetin güdümünde olmayacaklarını, siyaset mahfili, ancak çalışanın sesini duyurma ve hak arama mecrası olarak görme tarafında olduklarını açıklayan sendika kurucuları Hürriyetçi Eğitim-Sen’in resmen faaliyetlerine başladığını açıkladı.

Eğitim Çalışanlarından Yeni Sendika: ‘Hürriyetçi Eğitim Sen’

Hürriyetçi Eğitim-Sen Kurucular Kurulu ve Kurucu Yönetim Kurulu ile hizmete hazır olduklarını belirten kurucular, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımda "Fikrî Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür, eğitim çalışanlarının adresi olmaya namzet, Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Hürriyetçi Eğitim Sen) kurulmuştur. Hayırlı olsun manifestomuzla başlıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Kurucu Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Levent KURUOĞLU Genel Başkan

Ali İhsan HASANPAŞAOĞLU Genel Sekreter

Erdoğan AKTAŞ Genel Başkan Yardımcısı

Erdinç ÖZTAŞ Genel Başkan Yardımcısı

Ali İhsan ÖZTÜRK Genel Başkan Yardımcısı

Süleyman PEKİN Genel Başkan Yardımcısı

Gökhan ÖZTÜRK Genel Başkan Yardımcısı

SENDİKANIN MANİFESTOSU

"Fikri hür, vicdanı hür, Irfanı hür" bir anlayışla bağımsız sendikacılık yapmayı vazgeçilmez ilke olarak benimsemişiz. Hür ve eleştirel düşünceyi özümseyen, çok sesliliğe saygıyı garanti altına alan çalışmalar için varız. Tüm eğitim çalışanlarının ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki kazanımları ile hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmeyi amaçlıyoruz. Çalışma hayatında emektir en yüce değer ve onun da temell liyakattir anlayışındayız.

Çalışanların insan onuruna yaraşır bir yaşantıya kavuşması için etik ilkelere uygun her türlü mücadeleden yanayız. Eğitimde imkân ve firsat eşitliği ile Bakanlığın başındaki 'Milli' takısı yalnızca yazıdan ibaret olmamalıdır, bütünüyle uygulamada olmalıdır kararlılığındayız. Sendikacılığın zaaflar üzerine kurulmasına, ayrımcılığın ve ötekileştirmenin teşkilatlanma yöntemi olarak kullanılmasına karşıyız. Hiçbir şekilde siyasetin güdümünde olmayacağız, siyaset mahfilini ancak çalışanın sesini duyurma ve hak arama mecrası olarak görme tarafındayız.

Başkalarında yanlış gördüklerimiz ve eleştirdiklerimizi yapma tekrarına düşmeyecek bir sistem oluşturma iddiasındayız. Kişilerin ve kurumların ilkeleri gölgelemediği bir kadro hareketi başlatıyoruz. Hürriyetçilik her noktada şiarımızdır. Zira özgürlük de, irade beyanı da kutsaldır. Mücadelemiz memurun vicdanının yansıra cüzdanının da hür olması mücadelesidir. Düşüncenin gümrük denetçiliği bindiğimiz dalı kesmektir. Dijital dönüşüm sürecini okumak farklı fikirlerin bereketini toplumsal faydaya katabilmekle mümkün olur. Aslolan millettir, devlet dahil tüm kurumlar milletin devamlılığı ve refahı içindir. Ki uygarlık da örgütlü mücadelenin tohumları arasında yeşerir. Hayat hakkın mücadele azmin kadardır. Ki tüzüğümüz mücadelemizin manifestosudur. Sizleri örgütlenme hürriyetine çağırıyoruz; ant olsun özgürlüğe. 

Kaynak: Yeniçağ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER