Eğitim Sen MEB önündeydi

YGS’de yaşanan şifre skandalını protesto etmek için Eğitim-Sen Ankara Şubeleri ve Öv-Der, Milli Eğitim Bakanlığı’na yürüdü. Sorumluların istifa etmesi için bakanlığa siyah çelenk bırakan eğitim emekçileri, veliler ve öğrenciler, “İkna olmadık, olmayacağız, geleceğimize sahip çıkacağız” dedi

Eğitim Sen MEB önündeydi
YGS’de yaşanan kopya skandalı ve sonrasındaki süreci protesto etmek için Eğitim-Sen Ankara Şubeleri’nin çağrıcılığını yaptığı yürüyüş 18.30’da YKM önünde buluşulmasıyla başladı. KESK MYK üyeleri, KESK’e bağlı diğer sendikalara üye emekçiler, Tüm Öğrenci Velileri Derneği (Öv-Der) ve LÖB’ün de destek verdiği ve yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylemde “Irkçı gerici şifreci eğitime hayır”, “Emekçiler burada şifreciler nerede”, “Emekçiler burada, gençliğin yanında”, “A, b, c, d, e, kopyacı şifreci AKP”, “Eğitim haktır satılamaz” sloganları atıldı.

’Tezgahı kuranlar belli’
MEB önünde basın yapılan basın açıklamasını Eğitim-Sen Ankara Şubeleri Sözcüsü Dengiz Sönmez okudu. Sönmez, YGS’de yapılan sıkı denetim ile KPSS’deki kopya skandalının sorumluluğunu öğrencilere ve eğitimcilere atmak istendiğini, ancak şifre skandalı ile eğitim sisteminin çöktüğü gerçeğinin bir kere daha gün yüzüne çıktığı söyledi. KPSS yolsuzluğu, ÖSYM’nin yeniden yapılandırılması ve kadrolaşma, Meteksan gibi şirketlere kaynak aktarma, okullardaki haremlik-selamlık uygulamasına değinen Sönmez, tüm bunların ardından AKP’li yetkililerin art arda tatmin olduklarına dönük açıklamaları geldiğini hatırlattı.

Erdoğan’ın öğrencileri provokatörlükle suçlaması, Ali Demir’in ise “yasal işlem yaparız” demesi ile kurulan tezgahın arkasında kimler olduğunun ortaya çıktığını da ifade eden Sönmez, “Nimet Çubukçu ve Ali Demir derhal istifa etmeli, YGS yok sayılmalı, LYS’de düzenlemeler yapılmalı, kişiye özel kitapçık uygulamasından derhal vazgeçilmeli, kamusal ve nitelikli eğitim için politikalar geliştirilmeli ve eğitim sistemi sınav boyunduruğundan kurtarılmalıdır” dedi.

‘Tatmin olması gereken bizleriz’
Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç da söz alarak AKP’nin eğitim alanındaki dönüşümlerinin sürdüğünü, tüm bu yaşananların bunun bir parçası olduğunu söyledi. Gül, Erdoğan ve Çubukçu’nun “tatmin olduk” açıklamalarını trajikomik olarak değerlendiren Kılıç, “Tatmin edici açıklama bekleyen onlar değil, bizleriz. Bizler, sınav sisteminin zulme ve eğitim hizmetinin ticarileştirilmesine karşı ‘yeter artık’ diyerek geleceğimize sahip çıkan, eğitim ve bilim emekçileri, öğrenci ve velileriz” dedi.

Talepleri kabul edilene kadar ikna olmayacaklarını da vurgulayan Kılıç, eğitim emekçileri, veliler ve öğrenciler olarak bu işin peşini asla bırakmayacaklarını sözlerine ekledi.

Yapılan açıklamaların ardından “Nimet Çubukçu istifa” yazan siyah çelenk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın girişine bırakıldı.Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER