Eğitim- Sen'den YGS protestosu

Eğitim- Sen Ankara Şubeleri, YGS'de yaşanan usulsüzlükleri ve sınavda görevli olan eğitim emekçilerinin maruz kaldığı uygulamaları protesto etti. Eğitim- Sen, yaşanan skandala ve uygulamalara karşı velilere ve kamuoyuna, “susmamaya ve sorgulamaya” çağırdı.

Eğitim- Sen'den YGS protestosu

Eğitim- Sen Ankara Şubeleri, YGS sınavında yaşanan usulsüzlükleri ve eğitim emekçilerinin maruz kaldığı inzibati tedbirleri protesto etti.
YKM önünde bir araya gelen Eğitim- Sen üyelerine, veliler ve öğrencilerde destek verdi. Ayrıca Tüm Bel- Sen üyeleri de, “YGS'nin şifresi= Eğitim eşitsizliği”, “Çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz” yazılı pankartlarla eyleme katıldı.

“Sınavları boykot edelim”, “Suçlu arama hırsızlar o binada(ÖSYM'de)”, yazılı dövizler taşıyan eğitim emekçileri, “Gençlik gelecek geleceğe sahip çık”, “Gerici ırkçı kadrolara hayır”, “Sınavsız eğitim istiyoruz” şeklinde sloganlar attılar.

 

SÖNMEZ: ÖSYM'NİN TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK YOLSUZLUK
 

Basın açıklamasını Eğitim- Sen Ankara Şubeleri Dönem Sözcüsü Dengiz Sönmez okudu. Sönmez, 27 Mart günü gerçekleştirilen YGS'de yaşanan “şifre skandalının” ÖSYM'nin tarihinde görülen en büyük yolsuzluk skandalı olduğunu söyledi. Henüz KPSS'de yaşanılan skandalın yankılarının sürdüğünü hatırlatan Sönmez, YGS'deki yolsuzluğun devletin hiçbir kurumunun güvenilir olmadığının göstergesi olduğunu kaydetti.

ÖSYM Başkanı Ali Demir'in yaptığı açıklamalarla kuşkuları gidermediğini ifade eden Sönmez şunları söyledi: “Kişiye özel soru kitapçığı hazırlanması büyük bir güvenlik önlemi, dünyaya örnek bir uygulamaymış gibi sunan ÖSYM aslında uygulamaları ve açıklamalarıyla adeta yapılan işin nasıl büyük organizasyon olduğunun kanıtlarını ortaya dökmektedir.”

 

“ÖSYM'NİN SERVİS ETMEDİĞİNİN GARANTİSİ YOK”
 

“Kız öğrencileri belli okullarda gruplayan ÖSYM'nin belli bir kesim öğrenciyi belli kriterlere göre gruplayıp, şifreli kitapçıklarını da bu öğrencilere servis etmediğinin hiçbir garantisi yoktur” diyen Sönmez, tüm kuşkulara rağmen Cumhurbaşkanı Gül'ün tatmin olduğu yönünde açıklama yapmasını, MEB Bakanı Nimet Çubukçu'nun ise sessiz kalmasını eleştirdi.

Sönmez sınavda görevli olan eğitim emekçilerinin sorumluymuş gibi gösterildiğini belirterek, “Bu anlayış Nazi Almanyasını aratmayacak bir tutumdur. Öğrencileri, sınav görevlilerini salona alırken insan onuruna yakışmayacak şekilde didik didik arayan, potansiyel suçlu gibi gösteren zihniyet sorun sanki güvenlik sorunuymuş gbi yansıtmakta, asıl gerçek gözlerden kaçırılmaktadır” dedi.

 

SÖNMEZ: SUSMAYIN, SORGULAYIN
 

Sönmez, “Gençlerin geleceğini elinde tutan bu güçler kimlerdir? Tarihin en büyük sınav yolsuzluğuna yeltenme gücünü nereden almıştır? Bu denli büyük bir hilede kimleri, hangi grupları kullanmışlardır? Bu dolandırıcılığı kimlerle, hangi okullarla, dershanelerle gerçekleştirmişlerdir?” sorularının yanıtlanmasını istedi.

Velileri ve kamuoyunu, “susmamaya, sorgulamaya” çağıran Eğitim- Sen Dönem Sözcüsü Dengiz Sönmez, “susmak, şifrelerin kimin cebinde olduğunu sorgulamamak, gerçeklerin üstünü örtmeye çalışanlara karşı sessiz kalmak, milyonlarca öğrenciye, gelecek hayallerine ve ailelerine karşı yapılacak en büyük saygısızlıktır” şeklinde konuştu.

 


 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER