EĞİTİM SİSTEMİ PAZAR, OKULLAR META DEĞİLDİR!

Eğitim-İş Genel Başkanvekili Levent Akça yaptığı yazılı açıklamada, okulların satışa çıkarılmasının eğitim sistemine bir “pazar” olarak yaklaşılması anlamına geleceğini ifade etti.

EĞİTİM SİSTEMİ PAZAR, OKULLAR META DEĞİLDİR!
Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanvekili Levent Akça, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Etiler Otelcilik Meslek Lisesi, Etiler Lisesi ve Etiler Kız Meslek Lisesi’nin devri için TOKİ ile anlaşarak bir satış protokolü imzaladığını söyleyerek, “Eğitimin satışa çıkarılması anlamına gelen ve şehir merkezindeki okulların satışı konusundaki projelerden bir yenisi ile eğitimdeki özelleştirme uygulamalarına bir yenisi daha eklenmek istendiği ortadadır” dedi.

Eğitim-İş Genel Başkanvekili Levent Akça yaptığı yazılı açıklamada, okulların satışa çıkarılmasının eğitim sistemine bir “pazar” olarak yaklaşılması anlamına geleceğini ifade ederek, bu anlayışla toplumsal ve sosyal kalkınmanın, ekonomik ve ticari politikaların gerisinde bırakılmak istendiğini savundu. Buna kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını söyleyen Akça, “Şehirlerin alışveriş merkezleri ya da sanayi ve ticaret bölgelerinde kalan okul binalarının, yeni eğitim kurumları yapılması karşılığında satışına ilişkin projeler daha Hüseyin Çelik’in Milli Eğitim Bakanı olduğu zamanlarda ilk olarak Van’da başlamıştı” diye konuştu.


Bugün satışı gerçekleştirilen Etiler’deki üç okulun ardından sırada yüzlercesi olacağını ifade eden Akça, “Bu okulların satışının aslında, elde edilen rantın, turizm ve otel işletmelerine dönüştürülme projesi olduğu ortadadır. Okullar kent dışına sürülürken, çözülmesi gereken onlarca sorun ortaya çıkıyor: Bu okulların öğrencileri nerede eğitim görecek, yeni okullar ne zaman ve nerelere yapılacaktır? Kent dışına yapılacak okullara öğrencilerin ulaşımı konusunda herhangi bir güvence sağlanacak mıdır? Sağlanmadığı takdirde servis kullanmak zorunda kalacak öğrenciler, bu servis ücretlerini karşılayabilecek midir? Bu süreçte eğitimini devam ettirmekte zorlanan veya engellerle karşılaşan öğrencilerin sistemden kopmadan öğrenimlerini sürdürmelerini olanaklı kılacak herhangi bir program geliştirilmiş midir?” sorularını sordu. Akça sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk eğitim sisteminin temel birimi olan okulların hükümetin ekonomik ve politik çatışma alanında yer alması ve birtakım çıkarlara alet edilmesi, demokratik bir toplum için son derece tehlikelidir. Eğitim-İş olarak hükümete ve Milli Eğitim Bakanlığına bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz: ‘Atatürk’e göre hükümetin en önemi görevi milli eğitimdir. Ulusal eğitim politikalarının amacı da halkın tümünü eğitmek ve ulusal kültürü yükseltmektir’ Yani eğitim sistemi bir pazar ve okullar meta değildir. Elinizi okullarımızdan çekin.”

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER