EĞİTİM YUVALARINDA BARIŞ İSTİYORUZ

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını protesto eden Eğitim-İş Adana Şubesi ve Türk Eğitim Sen 1 No’lu Adana Şubesi eğitimcilere yönelik saldırıların gerici, dayatmacı eğitim sisteminden kaynaklandığını vurgulayıp eklediler:

EĞİTİM YUVALARINDA BARIŞ İSTİYORUZ
Öğretmene şiddete hayır!
 
 
ADANA- Hacı Ahmet Atıl Lisesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yapan Gülcan Cevher’e yönelik sözlü ve fiziksel şiddete eğitim sendikaları tepki gösterdi. Eğitim-İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, eğitimcilere yönelik şiddet olaylarının asıl nedeninin eğitim sisteminin bugün getirildiği gerici, dayatmacı, rantçı eğitim anlayış olduğunu söyledi.
 
Hacı Ahmet Atıl Lisesi önünde şiddet mağduru Gülcan Cevher’in üyesi olduğu Eğitim-İş Sendikası Adana Şubesi ile Türk Eğitim-Sen Adana 1 No’lu Şubesinin yaptığı ortak basın açıklamasını Eğitim-İş Adana Şube Başkanı İsa Kayadan okudu.
Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Gülcan Cevher’in ders esnasında kız öğrencilerinden birini ders düzeninin bozan disiplinsiz davranışından kaynaklı uyarmasıyla başlayan sürecin, 2 Nisan tarihinde söz konusu öğrencinin arkadaşlarının ve ailesinin sözlü ve fiziksel saldırısıyla son bulduğunu aktardı.
 
Kayadan, “Bu vahim olay sonucu öğretmenimiz fiziksel şiddet görmüş, aynı zamanda mesleki onuru ağır bir yara almıştır. Hacı Ahmet Atıl Lisesi içinde gerçekleşen bu vahim disiplinsizlik olayının ardında yatan asıl neden eğitim sistemimizin bugün getirildiği gerici, dayatmacı, rantçı eğitim anlayışıdır” dedi.
 
“Gün geçmiyor ki bu ve buna benzer vahim olaylar yaşanmasın” diyerek sözlerini sürdüren Kayadan, öğretmenlerin eğitimin olmazsa olmazları ve önemli sac ayakları olduğunu vurguladı.
Kayadan, “Öğretmeni, öğrenciyi, veliyi birbiriyle karşı karşıya getiren çarpık sistemi ve yaratıcılarını şiddetle kınıyoruz. Özellikle öğretmenlerimizi itibarsızlaştıran bu ve buna benzer olaylarla artık karşılaşmak istemiyoruz. Sayın Milli Eğitim bakanından öğretmenine ve tüm personellerine yapılan saldırılar karşısında siyasi düşünüp kayıtsız kalmasına artık tahammülümüz kalmadı.  Bu vahim olaylar karşısında daha duyarlı daha etkin ve hızlı önlemler geliştiren Milli Eğitim Bakanı istiyoruz. Yaşam için güneş, hava ve su ne ise eğitimde de öğretmen öğrenci, okul aynı şeydir. Her türlü şiddetin karşısında olduğumuzu ifade eder, çirkin saldırılara maruz kalan arkadaşlarımızın her zaman yanında olacağımızı bir kez daha bildirir saygılar sunarız” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER