Emekli-Sen Kocaeli Şubesi'nde yeni dönem

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Kocaeli Şubesi’nde yeni başkan İsmet Tunaboylu oldu. Eski yöneticilerin de arasında bulunduğu bir grup ise protesto gösterisi yaptı.

Emekli-Sen Kocaeli Şubesi'nde yeni dönem

Emekli-Sen Kocaeli şubesinde Genel Merkez Disiplin Kurulu’nun “evrakta tahrifat ve tüzüğe aykırı” işlemler yaptıkları gerekçesiyle görevden almasına rağmen şube evraklarını teslim etmeyen ve platform düzlemindeki bir toplantıyı genel kurul yapılmış gibi göstermeye çalışan Osman Nuri Şenol ve ekibinin sözde yöneticilikleri, dün yapılan resmi genel kurulla sona erdi.

Genel Başkan da katıldı
Teksif sendikası salonundaki 8. olağan genel kurulun divan başkanı da olan Genel Başkan Veli Beysülen, şubede yaşanan süreci anlatırken Şenol ve arkadaşlarının, görevden alınmalarına rağmen oy kullanma hakları bulunduğuna vurgu yaparak, salona gelmeleri çağrısında bulundu. Emekli aylıklarındaki son düzenlemelere ve mücadelenin sürekliliğine de değinen Beysülen, "Zam konusunda, mahkeme tarafından kesinleştirilmiş bir karar yok. Hükümet yüzde 2.25 oranında eksik ödeme yaptı. Sistem bizi yük olarak görüyor" dedi. Tek liste ile gidilen seçimlerde 82 kişi oy kullandı. Buna göre, İsmet Tunaboylu başkanlığındaki listeden Zümrüt Sevinç, Mine Gültepe, İbrahim Parlak, Nesrin Toker, Hasan Anar, Beyza Aptullahoğulları, Mustafa Kaymaz ve Nuri Teke Yönetim Kurulu’na girdi,. Denetim Kurulu Cüneyt Atilla, Mustafa Alkan ve Hasan Göremen, Disiplin Kurulu da Yılmaz Bayhan, Necdet Aygül ve İbrahim Yılmaz’dan oluştu. üst kurul delegeliklerine ise İsmet Tunaboylu, Zümrüt Sevinç, Mine Gültepe, Zeki Acar, Ali İhsan Kayalar, Doğan Kiper, Aliş Erden, Hamza Kılavuz ve Ahmet Terzioğlu getirildi.

Ortamı geren protesto
Öte yandan, genel kurulun yapıldığı binanın önünde sert tartışmalar da yaşandı. Görevden alındığı halde sendika binasını terk etmeyen ve evrakları da teslim etmeyen Osman Nuri Şenol ve ekibi, İstanbul şubelerinden 3’ünün yöneticileriyle birlikte pankartlar açıp Genel Başkan Veli Beysülen aleyhine sloganlar attı. Üyeler ve genel merkez yönetimine karşı basınç oluşturmaya çalışan bu ekip, ellerinde çeşitli dövizler taşıdı ve Genel Başkan Veli Beysülen’i hedef alan "ihanet etme, sendikayı bölme" sloganları attı. Bu duruma kongreye katılanlarca tepki gösterilince de, kısa süreli arbede yaşandı. Oy kullanmaya gelen üyelere "kongre ertelendi" diyerek katılımı azaltma yönünde propaganda yapmaya çalışan gösterici grup, bir heyetin görüşme talebiyle yüzyüze kalmamak için kısa süre içinde bina önünden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER