ENERJİ BİR-SEN: 150 BİN MEMUR ZAMLI MAAŞ İÇİN AYLARDIR YPK KARARINI BEKLİYOR

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, 150 bin memurun zamlı maaş için aylardır Yüksek Planlama Kurulu kararını beklediğini bildirdi.

ENERJİ BİR-SEN: 150 BİN MEMUR ZAMLI MAAŞ İÇİN AYLARDIR YPK KARARINI BEKLİYOR
Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, 150 bin memurun zamlı maaş için aylardır Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararını beklediğini bildirdi. Toplu görüşmelerde alınan mutabakat gereği YPK kararlarının Bakanlar Kurulu ile eş zamanlı çıkarılması gerektiğini ifade eden Tonbul, YPK kararının bugüne kadar yayımlanmamasının kamu çalışanları arasında huzursuzluğa sebep olduğunu vurguladı.
YPK kararının gecikmesine tepki gösteren Memur-Sen’e bağlı Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul yaptığı yazılı açıklamada, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan memurların 2010 yılı toplu görüşmelerinde varılan mutabakat gereği 2011 yılından itibaren “denge tazminat”lı zamlı maaşları için aylardır Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK) kararını beklediğini bildirdi. YPK kararının gecikmesinin KİT’lerde çalışan II sayılı cetvele tabi memurların aylık 80’er TL eksik almalarına neden olduğunu vurgulayan Tonbul, “EÜAŞ, TEİAŞ, TEDAŞ, TCDD ve PTT gibi Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışan 339 saylı Kanun Hükmünde Kararnamenin II sayılı cetveline tabi olarak çalışan memurlara yönelik olarak 2010 yılı toplu görüşmelerinde 2011 yılı itibariyle 80’er TL denge tazminatı ödenmesi konusunda karar varılmıştı. Bu denge tazminatının memur maaşlarına yansıtılabilmesi için başkanlığını YPK tarafından da karar alınması gerekiyor. Ancak YPK’nın yılbaşından itibaren 3 ay geçmiş olmasına rağmen henüz karar almamış olması ilgili personel açısından mağduriyete sebep oluyor” dedi.
Toplu görüşmelerde alınan mutabakat gereği YPK kararlarının Bakanlar Kurulu ile eş zamanlı çıkarılması gerektiğini ifade eden Tonbul, YPK kararının bugüne kadar yayımlanmamasının kamu çalışanları arasında huzursuzluğa sebep olduğunu vurguladı.

-“GİRİŞİMLERİMİZ SONUCU BAZI KURUMLARDA AVANS OLARAK VERİLİYOR”-

YPK kararının bir an önce çıkması için yetkilileri göreve çağıran Tonbul, “Memurların geciktirilen 80TL ek ödemesi özellikle Konfederasyonumuz Memur-Sen ve sendikamız Enerji Bir-Sen’in girişimleri neticesinde bazı kurumlarda avans olarak verilirken bazılarında ise henüz verilmemiştir. Dolayısı ile çalışanlar arası huzursuzluk giderek artmaktadır” ifadelerini kullandı

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER