ENFLASYON FARKI OLMAMASI MEMUR MAAŞ ZAMMINI YOK ETTİ

ENFLASYON FARKI OLMAMASI  MEMUR MAAŞ ZAMMINI YOK ETTİ

Enflasyon farkı olmadan yapılan toplu-sözleşme, yılın ilk 4 ayında memuru vurdu.

 

İlk 4 ayda enflasyon yüzde 4.96 olurken, memura ilk kez bu yıl enflasyon farkıyansıtılmayacak. Bu nedenle memur maaşlarında aylık net 60 lira civarında bir kayıp oluştu.

 

KAYIPLAR TARTIŞMALARI HAKLI ÇIKARDI


Geçen yıl Memur-Sen'le hükümet arasında imzalanan toplu-sözleşmede, enflasyon farkı verilmesine yönelik bir düzenleme uzun yıllardan sonra ilk kez yer almadı. Yapılan anlaşmayla seyyanen zam benimsenirken bu zam düşük dereceli memurlara yüzde 7.4, yüksek dereceli memurlara ise yüzde 2 civarında bir artış olarak yansıdı. Ancak seyyanen zammın kabul edilmesi ve enflasyon farkındanvazgeçilmesi üzerine, Memur maaşlarında kayıplara yol açacak tartışması yapıldı. Enflasyon farkıolmadan geçen ilk 4 ayın bilançosu da tartışmaları doğrular nitelikte oldu.


KİM NE KADAR KAYBETTİ?


Başbakanlık Müsteşarı nın aylık kaybı ise 150 liraya kadar çıkıyor. Memurun aylık enflasyon kaybı pratisyen doktorda 74 lira, avukatta 67 lira, şoförde 40 lira olarak hesaplanıyor.

 

KAYIP ARTABİLİR


Mayıs ve haziran aylarıyla birlikte enflasyon nedeniyle oluşan kaybın daha da artması bekleniyor.

/TÜİK açıklamasına göre Aralık ayından bu yana enflasyonun yüzde 4.96 olduğuna dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre aralık ayından bu yana enflasyon yüzde 4.96 oldu.  2014 yılı için kamu çalışanlarına yapılan seyyanen 123 TL’nin sağlık çalışanları için oransal karşılığı ise ortalama yüzde 5.9’dur.  Yani sağlık çalışanlarının elinde 4 ayda kalan sadece yüzde 1’dir. Gerisi enflasyona kurban gitmiştir.” dedi.
Kahveci 4 ayda yok olma noktasına gelen 1 yıllık zammın ilerleyen aylarda enflasyon karşısında dahi eriyeceğini belirterek “Maaşlara yapılan zamlar 4 ayda yok olma noktasına geldi. Önümüzdeki aylarda da memur maaşları enflasyona yenik düşecek. Ekonomi çevrelerinin yıllık enflasyonun çift haneli rakamlara ulaşacağı sözlerini de değerlendirdiğimizde memurların zammı enflasyon karşısında buharlaşacak, memur 2014’ü ekonomik olarak zararla kapatacak.” şeklinde konuştu.
60 TL Zam Olacaktı
         Kahveci hükümetin yüzde 3’lük teklifine bile “evet” denilseydi sadece ilk üç ay için yüzde 1.96’lık bir enflasyon farkının alınacağını kaydederek “ Toplu sözleşmede hükümetin yüzde 3’lük teklifi bile kabul edilseydi 4 ay için alınacak enflasyon farkı yüzde 1.96’ idi. Böyle giderse yılın ilk 6 ayında enflasyon çok daha yüksek çıkacak. Buna göre memurların ayrıca alacağı enflasyon farkı yüzde 3’ü bile geçecekti. Eğer Memur-Sen enflasyon farkını iç etmeseydi, Temmuz ayında memur maaşlarına en az aylık 60 TL daha enflasyon farkı yansıtılmak zorunda olacaktı. Fakat Memur-Sen enflasyon farkını istemedi.” dedi.
 Toplu sözleşmede enflasyon farkı istemeyip, hükümetin teklifinden daha düşük bir teklife “evet” diyenlerin bu vebalin sahibi olduklarını belirten Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü:  “Toplu sözleşmede enflasyon farkını almayan,  sadece seyyanen bir zamma imza atanlar, hükümetin teklifinden bile daha düşük bir teklife “evet” diyenler bu vebalin sahibidirler. 2014 yılında memurun ekonomik kayıplarının sorumlusudurlar.  Kamu çalışanları kendilerini enflasyon karşısında zarar ettiren malum sendikadan bunun hesabını sormalıdırlar. Burada en büyük hesap sorma görevi ise malum sendikaya üye olan kamu çalışanlarına düşmektedir.
                                   
Basın Bürosu / 9 Mayıs 2014
Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER