'ENFLASYON KARŞISINDA ÇALIŞANLARIMIZIN ALIM GÜCÜ GİTTİKÇE DÜŞÜYOR'

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı

'ENFLASYON KARŞISINDA ÇALIŞANLARIMIZIN ALIM GÜCÜ GİTTİKÇE DÜŞÜYOR'
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre
Kasım ayında tek kişinin yoksulluk sınırı 2.029,68 TL oldu.
İnsanca bir hayat için gerekli en düşük gelir olarak tanımlanan dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4.109,88 Lira olarak belirlendi. 
Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise 1.569,06 Lira olarak hesaplandı.
Rakamlar geçtiğimiz yılla kıyaslandığında, 12 aylık verilere göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 190,29 lira; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi 432,24 lira; açlık sınırı ise 153,84 lira yükseldi.
Son bir yıl içinde yoksulluk sınırındaki artış %10,3; açlık sınırındaki artış %10,9; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddindeki artış ise %11,8’i buldu.
Buna göre vatandaşın cebine yansıyan gerçek enflasyon çift haneli rakamlara ulaştı.
4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması toplamı 945,39 TL oldu. Bu durumda ortalama 2.185,3 lira maaş alan bir memur, maaşının %43,26’sını yalnızca ailesinin gıda harcamaları için ayırmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan kira gideri ise ortalama maaşının %28,28’ini götürdü. 
Böylece bir memur, ortalama maaşının %71,5’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının % 28,5’i kaldı. Başka bir ifade ile memur ailesinin bir aylık ulaşım, ısınma, haberleşme, temizlik gıda gibi zorunlu ihtiyaçları için elinde 622,81 lira kaldı. 
 
KONCUK: “MEMURLAR KENDİSİNİ BU DURUMA DÜŞÜRENLERDEN HESAP SORMALIDIR”
2013 Kasım ayı asgari geçim sonuçlarına ilişkin açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, artan enflasyona dikkat çekerek memur maaşlarına ek zam yapılmasının zaruri hale geldiğini vurguladı. Ortalama maaş alan bir memurun maaşının yüzde 70’den fazlasının sadece yeme içme ve kiraya gittiğine dikkat çeken Genel Başkan,  kalan maaş ile çalışanların nasıl geçineceğini sordu. Genel Başkan açıklamasına şu şekilde devam etti:
“2013 yılında yapılan toplu sözleşme rezaleti kamu çalışanlarını zor durumda bıraktı. Bu gerçeği görmezden gelenler, ek zam talebimize de gözlerini kapatmakta, başlarını kuma gömerek kaçacaklarını sanmaktadırlar. Oysa gerçekler gün gibi ortadadır. Vatandaşın cebine yansıyan, mutfak enflasyonu resmi verilere göre %10’u aşmış durumdadır. Menfaatleri uğruna kamu çalışanlarını bir kalemde satanlar, hala yaptıkları tarihi toplu sözleşme rezaletini savunuyorlar. Kamu çalışanları ise ayın sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünmeye devam ediyor. Maaşının yüzde 70’inden fazlasını yalnızca gıda ve kiraya ayıran çalışanlarımız, diğer ihtiyaçlarının hangi birine yetişeceğini bilemiyor. Zorunlu ihtiyaçları için kredi çekmek zorunda kalan kamu çalışanları borç batağında yüzüyor. Enflasyon mağduru kamu çalışanları, kendisini bu duruma düşürenlerden günü geldiğinde hesap sormalıdır.”
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER