ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIR

Engeller Sevgi, Sabır ve İnançla Aşılır

ENGELLER SEVGİ,SABIR VE İNANÇLA AŞILIR
 
Sağlık-Sen Engelliler Komisyonu tarafından organize edilen “İnanıyorsan Engel Tanımazsın” Forumu Ankara’da gerçekleştirildi. Foruma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, ASPB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar ve Ampute Futbol Milli Takımı Oyuncusu Fatih Şentürk katıldı.
Programın açılışında konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, engelliliğin hayatımızın herhangi bir döneminde, her birimizi bir şekilde yakalayabilecek ve asla kayıtsız kalamayacağımız bir olgu olduğunu söyledi. Bu doğrultuda gerçeklik üzerinde zihinlerimizi yoğunlaştırmamız gerektiğini söyleyen Metin Memiş, düşüncelerimize yeni ufuklar, yeni istikametler vermemizin önemine vurgu yaptı.
Sağlık-Sen olarak engellilerimizin çalışma şartlarında yaşadığı zorlukların, sıkıntıların ve taleplerin farkında olduklarını söyleyen Metin Memiş, “Bu konuda daha etkin, daha nitelikli çalışmalar ve analizler yaparak sendikal mücadelemizde yeni bir alan oluşturmayı arzu ettik” dedi. “Yaklaşık 6 ay önce teşkilatlanmasına başladığımız Sağlık-Sen Engelliler Komisyonumuzun bugün burada “inanç ve engel” bağlamındaki bu organizasyonunu da son derece anlamlı buluyor, bu çabalarından dolayı arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.
KARABAY: ASIL ENGEL BEDENDE DEĞİL ZİHİNLERDE VE ZİHNİYETTE
Sağlık-Sen’in Engelliler Komisyonu kurarak engellilere yönelik çalışmalar yapmasının önemine vurgu yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, engellilerin toplum içindeki karşılaştığı zorlukları aşması için devletin devrim niteliğinde uygulamalar başlattığını ifade etti. "Engellilerin iş hayatına katılması, sosyal hayatta etkin olarak yer alması için önemli düzenlemeler yapıldı" diyen Mehmet Karabay, “Son 15 yılda ülkemizde engellilerin hayatın hemen her alanında hak ettikleri yeri alması noktasında adeta sessiz bir devrim gerçekleştirildi. Devletimiz engellilerin ve engelin bedende ve canda değil, zihinlerde ve zihniyette olduğunu, bunun toplumsal farkındalığı noktasında çok net çalışmalar yaptı” şeklinde konuştu.
ERGÜN: ÖNÜMÜZE KONULAN ENGELLERLE MÜCADELE EDİYORUZ
Engelliler Komisyonu Başkanı Kemal Ergün ise bazılarımızın hayata doğuştan engelli başladığımız ancak birçoğumuzun insan eliyle bir engel sahibi olduğumuzu ifade etti. Kemal Ergün, “Bu nedenle engellilik yaşamın ama çoğunlukla insan eliyle gerçekleştirilen hataların, ihmallerin, dikkatsizliklerin bir sonucunu oluşturuyor. Engellerimizle yaşamaya çalışırken ise en büyük zorluğu ise karşımıza çıkartılan engelleri aşma konusunda yaşıyoruz” dedi. Ergün, tekerlekli sandalyenin geçemeyeceği rampalarla, yürüme yollarını kullanarak yürümeye çalışırken bozulan şeritlerle, yürüme bantlarına park eden arabalarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirtti.
PROGRAM FORUMLA DEVAM ETTİ
Konuşmaların ardından SASAM Sosyal Politikalar Direktörü Dr. Özcan Kars’ın moderetörlüğünü yaptığı “İnanıyorsan Engel Tanımazsın” Forumunda AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, ASPB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar ve Ampute Futbol Milli Takımı Oyuncusu Fatih Şentürk konuşmalarını gerçekleştirdi.
KARABURUN: ASLA PES ETMEYİN
Hayatında yaşadığı zorluklardan bahseden AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun, kendisi gibi engelli olan insanlara asla pes etmemeleri tavsiyesinde bulundu. Türkiye’nin ilk engelli dekanı olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar ise engellilerin akademik alanda yaşadıkları zorlukları anlattı. Özellikle eğitim görürken karşılaştıkları engeller nedeniyle birçok insanın eğitim hayatını noktaladığını belirten Prof. Dr. Ozan Bahar, engellilerin ayrıcalık istemediğini sadece her birey gibi yaşaması için şartların oluşturulmasını istediğini
Forumda konuşan ASPB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin de devletin engellilere yönelik 2006 yılında devrim yaptığını ve son 15 yılda engellilerin şartlarının çok iyi duruma geldiğini söyledi.
Ampute Türkiye Milli Takımıyla Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımı Oyuncusu Fatih Şentürk ise engellilerin spor yapmak istiyorsa azimli ve karar olması gerektiğini söyledi.
 
 
SAĞLIK-SEN GENEL MERKEZİ
BASIN MÜŞAVİRLİĞİ
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER