ERKEN KADRO MAĞDURU ÖĞRETMENLERE MÜJDE

Erken Kadro Mağdurlarına Müjde.Eğitim Bir Sen’den yapılan açıklamada “Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken KPSS puanı ile öğretmenlik kadrolarına atanan öğretmenlerimizin sorunu, Sendikamızın girişimleri sonucu çözülmüştür” denildi.

ERKEN KADRO MAĞDURU ÖĞRETMENLERE MÜJDE


Sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken KPSS puanı ile öğretmenlik kadrolarına atanan öğretmenlerimizin sorunu, Sendikamızın girişimleri sonucu çözülmüştür.

Sorunun tespiti ve çözümü noktasındaki görüş ve önerilerimizi, daha önce gerek Kurum İdari Kurullarında gerekse Milli Eğitim Bakanı ve müsteşarı ile yaptığımız görüşmelerde sık sık dile getirmiş, bu konuda girişimlerde bulunmuş idik. Yine üyelerimiz üzerinden kazanılmış haklarının tespiti noktasında idari yargıda bireysel davalar yürüterek, bu hususta öğretmenlerimiz lehine bir içtihat birikiminin oluşmasını sağladık.

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı Nisan 2013 Kurum İdari Kurulu çalışma raporu görüşmelerinde “657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken KPSS puan üstünlüğüne göre memuriyet kadrolarına ilk defa atananlara 632 sayılı KHK ile memuriyet kadrolarına geçirilenlere tanınan hakların aynısı tanınmalıdır” şeklindeki somut talebimizi dile getirmemiz üzerine, müzakereler esnasında Bakanlık yetkililerince sorunun varlığının kabulü ve çözüm için irade beyanı açıklanmış idi.

Nitekim Bakanlıkça da sözleşmeli öğretmen statüsünde iken KPSS puan üstünlüğüne göre öğretmenlik kadrolarına atananların sözleşmeli öğretmenlikte geçen sürelerinin zorunlu çalışma yükümlülüğünden sayılmaması durumunda, bulundukları yerde 3 yıllık zorunlu çalışma süresini tamamlayanların da yeniden zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen yerlere atanmalarının söz konusu olabileceği;  632 sayılı KHK’nın yürürlük tarihinden bugüne kadar gelinen süreçte hukuki boşluk nedeniyle Bakanlık aleyhine sonuçlanan yüzlerce dava açıldığı itiraf edilmiştir.

Gerek Bakanlık nezdindeki ısrarlı takibimiz gerekse aynı doğrultuda çıkan mahkeme kararları neticesi Bakanlıkça erken kadro mağduru öğretmenlerimizin sorunu çözülmüştür.

Edindiğimiz bilgiye göre Bakanlıkça bu hususta bir düzenleme yapılmış olup “sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayan aynı durumdaki öğretmenler arasındaki farklı uygulamaların ortadan kaldırılabilmesi bakımından 06.05.2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayan ve KPSS puanı ile kadrolu öğretmenliğe atananların da 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kadroya geçirilen sözleşmeli öğretmenler gibi zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulmalarının gerektiği” ifade edilmiştir.

Erken kadro mağdurlarının daha önce haberleştirmiştik. Yazarımız Yücel Önder sorunu dile getiren yazı yazmıştı.
İLGİLİ YAZI İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER