Eskişehir'de metal işçilerinin grevi başladı

Birleşik Metal İş’in aldığı grev kararının ardından sektördeki ilk grev Eskişehir’de bugün coşkuyla başladı.

Eskişehir'de metal işçilerinin grevi başladı

Türkiye genelinde 24 fabrikada gerçekleşecek ve 15 bin metal işçisini kapsayan grev Eskişehir’de Doruk Fabrikasına bağlı Süsler Beyaz Eşya’da başladı. Birleşik Metal İş’e bağlı 600 işçinin katıldığı greve destek için, Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtsever, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ile TKP, ÖDP, EMEP ve CHP İl Başkanları katıldı.

Yaklaşık 400 işçinin katıldığı grevin ilk gününde fabrikanın giriş kapsısına grev pankartı asılarak grev başlatılmış oldu. İşçilerin çalan türküler eşliğinde halayları ile başlayan grevin ilk günde işçiler oldukça coşkuluydu.

Serdaroğlu: Boyun eğmedik
Fabrika önünde işçilere seslenen Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu,gelir dağılımındaki adaletsizliğin kendilerini bu güne getirdiğini söyledi. Bu grevin bir ilk adım olduğunu belirten Serdaroğlu, bundan sonra koşar adım ilerleyeceklerini ifade etti. Verdikleri kavganın 300 yıllık bir kavga olduğunu söyleyen Serdaroğlu, emek-sermaye kavgasının devam edeceğini ve bundan patronların kaçma şansının olmadığını dile getirdi. İşçilere dönük saldırıların katlanılmaz derecede arttığını vurgulayan Serdaroğlu, alınteri ve emeğin karşılığının verilmemesi durumunda buradaki fotoğrafların artacağını belirtti. İşveren Sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasının (MESS) dayatmacı tutumu karşısında sarı sendikacıların boyun eğdiğini söyleyen Serdaroğlu, “Gece yarıları sözleşme yapan sarı sendikalar tarihe karışmalı, biz dayatmalara ve baskılara boyun eğmedik” diye konuştu. Birleşik Metal İş’in sadece ücret için değil aynı zamanda esnek üretime de karşı olduklarını belirten Serdaroğlu, “Herksin teslim alınmaya çalışıldığı bir süreçte metal işçileri teslim olmayacaklarını göstermiş oldu.” dedi.

Süsler işçisinden mesaj
Doruk Fabrikasına bağlı Süsler Beyaz Eşya’da çalışan Erdoğan Özer, 21 yıllık metal işçisi olduğunu ve bu grevin yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyledi. Bu grevin ilk grevi olmadığını ve 90’larda bir grev daha gördüğünü söyleyen Özer, grevin hem metal işçileri hem de Doruk işçileri için çok önemli olduğunu dile getirdi. İşverenlerin dayatmalarını red ettiklerini vurgulayan Özer, bundan sonraki süreci hep birlikte göreceklerini dile getirdi. Bundan sonra her şeyin farklı olacağını belirten Özer, “İşçiler artık dayatmalar karşı daha yüksek sesle karşı çıkacak”dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER