GENEL BAŞKAN, 'LİSE GEÇİŞ SİSTEMİNDE HAYAL ALEMİNDEN ÇIKILMALIDIR.'

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin’in, “Hiçbir öğrenci istemediği liseye yerleştirilmeyecek, bu yerleştirmede başarı puanına bakmayacağız." açıklamasını değerlendirdi.

GENEL BAŞKAN, 'LİSE GEÇİŞ SİSTEMİNDE HAYAL ALEMİNDEN ÇIKILMALIDIR.'
Genel Başkan, her öğrenciyi istediği okula yerleştireceğiz iddiasının hayal dahi edilemeyeceği gibi, doğru bir eğitim modeli de olamayacağına vurgu yaparak, “Akademik lise eğitimi ile mesleki teknik eğitim oranının ne olması gerektiğini ne çabuk unuttuk.” dedi.
 Genel Başkan değerlendirmesinde şunları kaydetti:
“Sayın İsmet Yılmaz'dan, sonra Sayın Yusuf Tekin de "Hiçbir öğrenci istemediği liseye yerleştirilmeyecek, bu yerleştirmede başarı puanına bakmayacağız." diye açıklama yaptı. Emin olun eleştirmek için sormayacağım ama birileri çıksın bize izah etsin. Neyi mi?
Şunları izah etsinler. Bu ülkede bu yıl 1 milyon 300 bin 8. sınıf öğrencisi önümüzdeki yıl liseye kaydolacak.
1-Sizce bunlardan kaçı Anadolu lisesini tercih edecektir?
2-Anadolu lisesine olan tüm talebi karşılayacak kapasitemiz var mı?
3-Tüm talebi karşıladığımızı düşünelim, imam hatipler ile, diğer mesleki teknik okullarını kaç kişi tercih edecektir? Bu okullara yeterli tercih olmayacağı açık değil midir? Bu sorulara bakanlık yetkililerinin cevap vermesini istiyoruz.
Aslında eğitim öğretimde asıl olan her öğrenciyi istediği en yakın okula kaydetmek değil, öğrencilerimizi kabiliyetleri doğrultusunda okullara yönlendirmektir. Bunu başaran sistem iyi eğitim sistemidir.
Her öğrenciyi istediği okula yerleştireceğiz iddiası hayal dahi edilemeyeceği gibi, doğru bir eğitim modeli de olamaz. Akademik lise eğitimi ile mesleki teknik eğitim oranının ne olması gerektiğini ne çabuk unuttuk. Yol yakınken bunlar iyi düşünülmelidir."
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER