Geylan'dan Unvan Değişikliği Sonrası Boş Kalan Kontenjan Açıklaması

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Kanal 42’de yayınlanan “Ana haber” programının canlı yayın konuğu oldu.  Programda Atamalar, adaylık kaldırma sınavı, yeni-eğitim öğretim yılı gibi önemli başlıklar ele alındı.

Geylan'dan Unvan Değişikliği Sonrası Boş Kalan Kontenjan Açıklaması

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip GeylanKanal 42’de yayınlanan “Ana haber” programının canlı yayın konuğu oldu.  Programda Atamalar, adaylık kaldırma sınavı, yeni-eğitim öğretim yılı gibi önemli başlıklar ele alındı.

Adaylık kaldırma sınavı uygulamasına son verilmesi için düzenleme yapılması gerektiğini bildiren Genel Başkan Geylan şunları kaydetti: “Hem Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerimizde hem de kamuoyu ile yapmış olduğumuz paylaşımlarda kanaatimizi her zaman ifade ettim. Öncelikle şunu söyleyebilirim ki; öğretmenlerimiz eğitim fakültesini bitirdikten sonra yüzbinlerce adayla yarışıyor ve KPSS’den yüksek puan alarak mesleğe başlıyor. Akabinde ise aday memurluğu süresince uzun bir hazırlık sürecinde bu arkadaşlarımızı bir yıl performans değerlendirmesine tabi tutuyoruz. Bütün bunlar öğretmenlerimizin öğretmenliğini test etmek için yetmiyor mu ki, bir de onları sınava alıyoruz.  Öğretmenlerimizin Adaylık Kaldırma Sınavı’na tabi tutulması hem gereksiz hem de amaca hizmet etmeyen bir uygulamadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tez zamanda bu sınavı kaldırması gerekiyor. Adaylık sürecindeki destek eğitimlerinin alt yapısını güncelleyelim, güçlendirelim niteliğini artıralım. Ancak öğretmenlerimizi bunca süreci başarıyla atlattıktan sonra bir de sınav ile öğretmen olup-olmadığını ölçüp yeniden değerlendirmek demek, geride bırakılan sürece de hakaret anlamına geliyor. Talebimiz şudur: Milli Eğitim Bakanlığı bu sınavı kaldırmalıdır.” dedi.

Unvan değişikliği sınavına göre yapılan atamaların ardından boş kalan kontenjanlar hakkında da açıklamalarda bulunan Geylan, “Bilindiği gibi yazılı sınav sonrasında yapılan mülakatlar sonucuna göre atamalar yapıldı. Ancak mülakat barajından dolayı boş kalan kontenjanlar var. Yazılı sınavda baraj 60 puan iken, mülakatta 70 puan barajı var. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan talebimiz;  Boş kalan kontenjanlar için yazılı baraj puanı baz alınarak ek değerlendirme yapılmasıdır. 31.08.2021 tarihinde de konu ile ilgili olarak MEB'e yazılı başvuru da bulunduk.” şeklinde konuştu.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER